Podnikání

Automatizace mění průmysl. Měli bychom se bát vysoké nezaměstnanosti?

Jakým směrem směřuje naprostá většina průmyslových oborů? K automatizaci – procesu, který z pohledu industrializace představuje další pomyslný krok po mechanizaci. Zatímco v rámci mechanizace došlo k nahrazení lidského faktoru při stereotypní či velmi namáhavé práci, automatizace jde ještě dál. Automaty vykonávají předem definované úkoly, a to obvykle za použití AI (umělé inteligence).

V souvislosti s automatizací logicky přijde řeč na fenomén zvaný Průmysl 4.0. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce totiž spočívá právě v implementaci zařízení, která zajistí značnou část výrobního procesu bez zásahu pracovníků. Logicky se nabízí otázka, zda v důsledku zavedení automatizovaných linek nebudou podniky ve velkém propouštět. Mohla by snad nastat extrémní nezaměstnanost?

Důsledkem automatizace nebude kolaps, ale změna pracovního trhu

Nástup automatizace rozhodně nezpůsobí, že lidé přijdou o práci. Dojde sice ke zrušení některých nekvalifikovaných pozic – tuto práci zastanou automatické výrobní linky, ale zároveň vzniknou zcela nové, kvalifikovanější profese.

Experti odhadují, že v během několika dalších dekád dojde k postupnému zrušení cca 40 % pracovních míst. Automatizace však bude probíhat postupně a z počátku se bude týkat pouze velkých podniků. Nejvýrazněji se projeví u linkové výroby, pro kterou jsou typické opakované postupy. Automobilky i jiné podniky používají řídící systémy již dnes a usilovně se snaží o automatizaci dalších procesů.

Automatizace může výrazně pomoct také při výrobě individuálních výrobků se specifickými parametry. Alfou a omegou bude využití 3D tiskáren, které momentálně zažívají ohromný boom.

Chcete automatizovat, ale nevíte, jak začít?

Pokud máte pocit, že by automatizace prospěla i vašemu podniku, obraťte se na odborníky ze společnosti Aplaus. Rádi vám poradí a v případě vyprojektují PLC řídící systémy na míru. Další info najdete na aplaus.cz.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.