Finance

Boj o vrácení poplatků je v plném proudu, vezměte si zpátky, co vám patří, i vy!

Více než před rokem se u našich západních sousedů rozhořel spor mezi hypotéční bankou a jejím zákazníkem. Ten se snažil zpochybnit legalitu poplatků, které banky vybírají za vedení úvěrového účtu. Světe div se, spotřebitel vyhrál i přesto, že proti němu stála nadnárodní korporace. Soudce dal klientovi banky zapravdu a jeho verdikt zněl jasně. Bankovní instituci nezbylo, než mu poplatky do posledního eura vrátit.

Nešlo o banalitu, ale naopak exemplární příklad, který spustil lavinu dalších procesů proti bankám a ty ve velkém vracely poplatky. O události kolem německého Spolkového soudního dvoru se začala zajímat i česká média. Důvod? Právníci začali tvrdit, že česká právní úprava se od té německé v zásadě nijak neliší a čeští spotřebitelé začali doufat, že se vrácení poplatků dočkají i oni. České banky neměly jediný důvod k tomu, aby se klientům připomínaly. V konečném součtu šlo o nemalé částky.

U soudu už uspěl i český klient – dostal poplatky zpět

I čeští klienti se však velmi brzy začali snažit o to samé a dne 18.4. 2013 vynesl obdobný verdikt Obvodní soud v Praze 5 a první český klient dostal své poplatky zpět. Stejnou šanci máte i vy. Nenechávejte bance své těžce vydělané peníze a chtějte je vrátit.

Vrácení bankovních poplatků přitom můžete dosáhnout poměrně snadno a to dokonce i 4 roky zpětně. Nedohodli-li jste si s bankou delší promlčecí lhůtu, budou již poplatky staršího data promlčeny. V prvé řadě musíte vyzvat banku, aby vám poplatky vrátila. Pokud se k vašemu požadavku postaví negativně, nevadí. Stále se nabízí dvě možnosti, jak ve sporu uspět. Pomoci vám může finanční arbitr nebo soud.

Obě možnosti jsou rovnocenné, ale obrátíte-li se na soud, budete muset počítat s vyššími poplatky. Služby finančního arbitra jsou zdarma, ale v případě hypoték má omezenější pravomoci než soudce. Dilema můžete vyřešit následovně – využijte služby advokátní kanceláře JUDr. Kláry Kořínkové, Ph. D., která veškeré poplatky uhradí za vás. Pokud spor vyhrajete (a s největší pravděpodobností ano), vyplatí vám navíc částku ve výši 500 Kč.

Poplatky, které v případě téměř jistí výhry dostanete zpátky, se během několika let vyšplhaly na tisíce korun. A protože peníze nerostou na stromech, byla by škoda o ně přijít. Nemyslíte? Formuláře, které je třeba vyplnit, najdete na webu vracenipoplatku.cz.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.