Finance

Co je to bonita?

Rozhodli jste se požádat o úvěr a narazili na pojem, jehož význam vám není zcela jasný? Bonita klienta/žadatele či jen bonita (angl. credit worthiness) je přitom velmi důležitá. V podstatě na ni záleží, zda poskytovatel vaši žádost schválí a za jakých podmínek vám úvěr poskytne.

Vyřídit si půjčku dnes není složité. Na nabídky úvěrů narazíte na každém rohu – ať už jde o spotřebitelské půjčky na nákup zboží apod. Menší obnos získáte poměrně bez problémů, ovšem větší částku v rámci klasické bankovní půjčky ji není tak snadné vyřídit. Významnou roli má právě dostatečná bonita. O co jde a jakým způsobem se zjišťuje?

Poskytování úvěrů je pro banky rizikové. Hrozí, že dlužníci nebudou hradit splátky včas a v horším případě se jich nedomůžou vůbec. Hovoříme o tzv. úvěrovém riziku, které se poskytovatelé snaží zmírnit různými opatřeními. Především pak prověřováním bonity.

Jednou z možností, jak eliminovat riziko nesplácení úvěru, je poskytování finančních prostředků pouze solventním žadatelům – tedy lidem, u nichž je pravděpodobnost nesplácení nízká až zanedbatelná. Jedná se o bonitní žadatele.

Jak s bonitou souvisí úroková sazba?

Banky si prověřují všechny zájemce o úvěr a na základě různých kritérií (tzv. scoringový systém) jsou schopny zjistit, zda je dotyčný schopen pravidelně hradit splátky. Na základě bonity je často stanovena úroková sazba.

Obecně platí, že klienti s vyšší bonitou mají nárok na úvěry s nižší úrokovou sazbou. Žadatelé s nižší bonitou naopak pro banku představují vyšší riziko, což bývá kompenzováno vyšším úročením. Nejméně bonitním klientům je žádost o úvěr zamítnuta.

Jak banka při prověřování bonity postupuje?

Podle čeho bankovní ústavy bonitu klientů posuzují? Roli hrají osobní údaje, ale také výše příjmu a pravidelné výdaje.

Obecně banky preferují mladší klienty s vyšším dosaženým vzděláním a perspektivní profesí (např. lékař či právník je na tom z pohledu bonity lépe než stavební dělník). Rozdílně přistupují také k pohlaví – muži jsou vnímání jako klienti s větší tendencí k nesplácení. A samozřejmě závazky – bezdětní žadatelé jsou pro banku méně rizikoví než lidé s více dětmi.

Zdaleka největší význam však mají žadatelovy příjmy. Banky upřednostňují klienty, u nichž se předpokládá stabilní příjem i v budoucnu. V tomto směru jsou na tom hůře podnikatelé a zaměstnanci mají naopak výhodu. Žadatel o úvěr by však neměl být ve zkušební době.

Do příjmové složky se počítají také rodičovský příspěvek, invalidní důchod, příjmy z pronájmu apod.

Bonita klienta se odráží i od jeho pravidelných výdajů. K těm obvyklým patří výdaje za bydlení, platby pojištění, úhrada jiných splátek, alimenty apod.

Před žádostí o úvěr je vhodné zrušit nevyužívané kontokorenty a kreditní karty, neboť i tyto finanční produkty mohou významně ovlivnit bonitu.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.