Finance

Co všechno vám mohou dodavatelé účtovat navíc?

Každý už se někdy za život setkal s tím, že mu kromě běžné faktury za elektřinu a plyn přišel od dodavatele také další poplatek, se kterým nepočítal. Nejčastěji se jedná o poplatky za opis smlouvy či za zaslání upomínky. A to zdaleka nemusí být jediné peníze, o které vás může váš dodavatel připravit. Mají na ně však právo?

Na co si dát pozor?

V situaci, kdy si vybíráte dodavatele energií, vám jde v první řadě o cenu služby. Nejlevnější je vždy to nejlepší. Tak to ale rozhodně být nemusí, sice zaplatíte málo za elektřinu a plyn, ale následně se nestačíte divit, jak vysoký účet je ve skrytých poplatcích. Vždy když si tedy vybíráte nového dodavatele, zajímejte se o cenu takzvaných doplňkových služeb, protože jejich výše může být mnohdy rozhodující u výsledné částky na účtu. U notorických neplatičů se dá poplatek za upomínku ještě poplatit, ale co takový poplatek za opis faktury či smlouvy, tam už tři sta či pět set korun navíc zabolí.

Platí se i za změnu dodavatele

Chcete změnit dodavatele energií? I tady si musíte dát pozor. Dokonce i v případě ukončení smlouvy se můžete setkat s vysokými poplatky a dodavatelé na ně mají podle obchodního zákoníku právo. Taková situace nastává především u smluv, které jsou sjednané na dobu určitou, a vy se rozhodnete je vypovědět dříve. V případě, že však smlouvu vypovíte přesně podle smluvních podmínek a včas, může se stát, že vás bude chtít stávající dodavatel poplatky pouze přinutit, abyste u něj zůstali i nadále, ovšem na takové jednání rozhodně právo nemá.

O to větší je pak však vaše rozhořčení, když přejdete k novému dodavateli, který slibuje nižší ceny, ale zároveň vám naúčtuje také takzvaný registrační či aktivační poplatek, který vám cenu faktury mnohdy vyšponuje vlastně na stejné peníze jako u předešlého dodavatele.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.