Další kousek do vaší sbírky: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Sbírat se dá kde co. Někdo má na ve vitrínce motýly, jiný schraňuje pivní podtácky. Jako mnohem zajímavější se však jeví mince z drahých kovů. Sbírka mincí totiž představuje perfektní způsob, jak uchovat hodnotu finančních prostředků, které by se v průběhu času znehodnotily. Pokud mezi takové sběratele patříte i vy, zpozorněte – právě nyní totiž máte možnost doplnit svou sbírku o další atraktivní kus. Již jste slyšeli o Masarykově dukátu vyraženém ke stému výroční vzniku československého státu? Vznik Československa bezesporu patří k nejdůležitějším okamžikům českých dějin. Přeci jen šlo o moment, kdy Češi konečně získali zpět svou vlast. Takové milníky si samozřejmě zaslouží čas od času připomenout – a kdy jindy je vhodnější doba, než právě ke stému výročí založení?

Jste ve světě numismatiky noví?

Všechno je jednou poprvé a možná jste si doposud žádnou zlatou či stříbrnou minci nepořídili. Kdo ví, třeba bude vašim prvním kouskem právě Masarykův dukát. V prvé řadě byste si však měli rozšířit znalosti a seznámit se se základy numismatiky. Za každou mincí se skrývá určitý příběh, díky kterému se do této vědní disciplíny ponoříte o to hlouběji. Numismatika vás pohltí. České země byly v historii vnímány jako centrum ražby mincí. V Kutné hoře se razil pražský groš již ve 13. století a ve své době byl nejstabilnější českou měnou. Mince přitom musely obsahovat přesné množství stříbra a zároveň byla vyžadována co nejdelší životnost. Co se týče prvních mincí novodobého československého státu, byly vyraženy v roce 1918. Československá koruna si přitom držela stabilní pozici na mezinárodním finančním trhu až do roku 1992, kdy došlo k odtržení Slovenska vzniku samostatné České republiky.

Pronikněte do historie českých peněz

Jakmile se začnete zajímat o historii českých mincí, narazíte na jména známých umělců. Alfonz Mucha, Max Švabinský či Otakar Španiel vám jistě nejsou cizí. Vraťme se však k Masarykově dukátu, na kterém je vyobrazen první český prezident T. G. Masaryk. Má podobu sady zlatého dukátu (3,49 g) a stříbrného doražku (4 g) s průměrem 20 mm. Autorem tohoto výjimečného uměleckého díla je akademický sochař Vladimír Oppl, mezi jehož realizované návrhy patří také oběžný padesátihaléř a oběžná dvacetikoruna. Za pozornost stojí i pamětní mince Nové Město Pražské a Řád Tomáše Garrigue Masaryka. Masarykův dukát ke stému výročí založení Československa je jedinečný a od běžných sběratelských mincí se liší na první pohled. Razí ho Pražská mincovna, která má na kontě i řadu dalších atraktivních sběratelských kousků – například stříbrnou medaili Nové Město pražské. Její design odborná porota na přelomu tisíciletí označila za Nejkrásnější zlatou minci světa (autorem je také Vladimír Oppl). Na lícní straně mince je profilový portrét T. G. Masaryka, na rubu se skví český lev s dvouramenným křížem. Zleva mu sekunduje moravská šachová orlice, zprava slezská černá orlice. Samozřejmě nechybí značka Pražské mincovny. K minci zároveň obdržíte certifikát Státní tiskárny cenin se všemi bezpečnostními prvky.

Mít doma T. G. Masaryka je čest

Ať už bude Masarykův dukát vaší první mincí, nebo jím doplníte stávající sbírku, rozhodně nešlápnete vedle. Přeci jen jde o jednu z nejdůležitějších postav české historie, vzdělaného filozofa a pedagoga, který se nebál prosazovat názory proti většinové společnosti. Kdyby všichni současní politici jednali alespoň z části tak čestně a přímo jako on, Česká republika by opět získala renomé v mezinárodním měřítku. Dukát je k mání v limitované sérii o pouhých 1 000 kusech. Najdete ji pouze v numismatické prodejně v Obecním domě v Praze. Prohlédnout si ji můžete na webu zlate-mince.cz, kde najdete i mnohé další zlaté a stříbrné mince.

Publikováno: 21. 09. 2018

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: masarykův dukát | numismatika | zlaté mince