Účetnictví

Daně 2015: Více i méně podstatné změny, které se týkají i vás

I letošní rok přinesl řadu novelizací , které se dotkly také segmentu daní. Některé z nich vám představíme v následujících řádcích. Bližší informace vám podá každá kvalitní firma, která poskytuje daňové poradenství.

Transparentní kontrola subjektů za účelem prevence praní špinavých peněz

Praní špinavých peněz a financování terorismu je aktuální téma, kterým se europoslanci zabývají dlouhodobě. Evropský parlament nově akceptoval zákony, v rámci kterých by mělo docházet k lepší kontrole subjektů (podnikatelských i nepodnikatelských) a zprůhlednění transakcí. Jedná se především o realizaci veřejných registrů s informacemi o těchto subjektech, které budou k dispozici finančním orgánů, organizacím i veřejnosti (byť s určitými omezeními). Členské státy jsou povinné akceptovat nová pravidla do stávajícího systému v průběhu následujících dvou let.

Velké změny zákona o dani z nemovitých věcí

Za zmínku stojí také novela zákona o dani z nemovitých věcí, která nabude účinnosti 1.1.2016. V rámci novelizace dojde k upřesnění pojmů jako „stavební pozemek“ a předmětu daně ze staveb a jednotek. Novinkou je zavedení termínu „zdanitelná jednotka“.

Nedílnou součástí novely jsou i podmínky pro osvobození od daně u pozemků ve vlastnictví státu, krajů a obcí. Jedná se o pozemky bez práva stavby.

Další konkretizace podmínek se týká staveb a jednotek sloužící zdravotnickým zařízením a staveb, které získávají energii z biomasy.

Novinky v oblasti investičních pobídek

K novelám, které již účinnost nabyly, patří zákon o investičních pobídkách. Došlo k zavedení nových druhů investičních pobídek a odstranění limitujících překážek. V seznamu podporovaných oblastí najdete zpracovatelský průmysl, centra technologického charakteru a strategických služeb či call centra.

V praxi se změny projeví zvětšením okruhu okresů, které poskytují hmotnou podporu při vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory pro školení a rekvalifikaci nových zaměstnanců. Zároveň došlo k redukci požadovaného počtu nových pracovních místa,zrušení některých omezení a minimalizaci sankcí.

Tip na závěr

Chcete se o legislativních změnách dozvědět další podstatné informace? Obraťte se na odborníky z KempHoogstad – společnosti, která zajišťuje vedení účetnictví a daňové poradenství již od roku 2006. Firmu založili lidé s dlouholetou praxí v renomovaných celosvětových právních a daňových kancelářích. K profesionálním poradcům patří například Filip Dostál nebo Bohdana Pražská, která byla v posledním vydání prestižního katalogu právnických firem Legal 500 zařazena mezi Leading individuals.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.