Dilema (nejen) začínajícího podnikatele: Jak a kde si půjčit?

Rozhodli jste se, že nakopnete svůj byznys, ale nemáte volný kapitál? Nebo se jen potýkáte s druhotnou platební neschopností a hledáte způsob, jak přečkat období, než vám klienti proplatí vystavené faktury? V tom případě vám nezbude, než si půjčit. Nemáte-li však s půjčováním peněz žádné předchozí zkušenosti, mohli byste snadno šlápnout vedle a své finanční problémy prohloubit. Připravili jsme pro vás několik praktických rad, které vám při výběru půjčky pomohou.

Bankovní versus nebankovní půjčky

V prvé řadě si budete muset ujasnit, jaký druh půjčky potřebujete. Samozřejmě platí, že nejvýhodnější podmínky získáte společně s bankovní účelovou půjčkou pro podnikatele. Tu však získáte pouze za předpokladu, že splníte bankou stanovená kritéria jako jsou minimální doba podnikání (obvykle 1 až 2 roky), minimální tržba v předchozím daňovém období (závisí na výši půjčky) a skutečnost, že vaše společnost není v konkurzu, likvidaci, vyrovnání nebo exekuci. Pokud dané podmínky nesplníte, budete se muset poohlédnout po dostupnější variantě, kterou představují nebankovní půjčky pro podnikatele. Nebankovní společnosti obvykle nemají tak vysoké nároky jako banky, ale na druhou stranu dostupnost kompenzují vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou splatnosti. Pro podnikatelské účely můžete vyžít také neúčelové úvěry (neboli půjčky na cokoliv), ale opět musíte počítat s vyšší splatnou částkou. Výše uvedené tvrzení, podle kterého jsou bankovní půjčky výhodnější než nebankovní, berte s rezervou. Některé renomované nebankovní společnosti (např. Home Credit, Cetelem, Essox nebo Provident) dnes nabízí vysoce kvalitní finanční produkty, které se svými parametry bankovním konkurentům v mnoha ohledech vyrovnají. Jedinou možností, jak získat nejvýhodnější půjčku je přímé srovnání, které vám usnadní některý z volně dostupných kalkulátorů na webu.

Stačí vám menší částka?

Ale co když neřešíte částku v rámci desítek nebo stovek tisíc a k překlenutí akutní finanční krize vám postačí několik tisíc korun? Nyní se zaměříme na půjčky, které ocení především OSVČ a jednatelé menších firem, jejichž zisky momentálně nejsou tak vysoké, aby vystačili na tvorbu rezerv. Chcete-li mít svou „železnou rezervu“ neustále k dispozici, měli byste zvážit vyřízení kontokorentu nebo kreditní karty. Výhoda obou finančních produktů spočívá v možnosti okamžitého čerpání, přičemž u kreditní karty můžete počítat s bezúročným obdobím. Pokud dlužnou částku stihnete uhradit do určitého termínu, vyhnete se úrokovému navýšení. V opačném případě však počítejte s vysokou RPSN, která je pro kreditní karty typická. Nechcete-li se ke kreditní kartě nebo kontokorentu vázat a preferujete-li spíše jednorázovou finanční injekci, vsaďte na takzvané SMS půjčky. Nabízí je nebankovní společnosti (např. creditON) a jde o jednoduché finanční produkty s úvěrovým rámcem od 500 Kč do 10 000 Kč (může se lišit) a splatností 30 dní. O půjčky lze požádat opakovaně a vždy můžete počítat s tím, že vám peníze dorazí na účet již za pár minut po schválení žádosti. Jedinou nevýhodou je vysoká RPSN, která je jakousi „daní za dostupnost“ (u mikropůjček nebudete muset dokládat příjem ani ručit). Resumé? Možností, jak si půjčit, je skutečně velmi mnoho, ale ať už si vyberete bankovní nebo nebankovní půjčku, vždy si pečlivě přečtěte smluvní podmínky a případné nesrovnalosti konzultujte s odborníkem.

Publikováno: 03. 03. 2014

Kategorie: Finance

Autor: admin