Práce

Freelancing táhne, ale má i své nevýhody

Líbilo by se vám, kdybyste nemuseli docházet do kanceláře a pracovali místo toho třeba v kavárně? Případně v posteli, na pláži či kdekoliv se vám zrovna zamane. Nejste sami, snaha o osamostatnění se přitahuje stále více lidí a díky internetu přibývá freelancerů. Pro mnohé programátory , grafiky, ale i markeťáky a řadu dalších profesí je práce na volné noze jasnou volbou, protože jsou do značné míry vlastními pány. Mohou si vybrat, s kým a na jakých projektech budou spolupracovat. To vše třeba z ostrova na druhé straně světa.

Práce a cestování jsou vůbec velmi populární, a to především u mladší generace. Tzv. digitální nomádství umožňuje poznávat cizí země a zároveň přitom ušetřit balík peněz. Typickým útočištěm českých diginomádů jsou coworkingová centra v Thajsku. V jihovýchodní Asii je podstatně levněji než u nás a tamní atmosféra má své nezaměnitelné kouzlo.

Na první pohled se zdá, že práce na volné noze je ve všech ohledech lepší než klasické zaměstnání. Ale jak už to tak bývá, nic není bez vady. Freelanceři se sice mohou svobodně rozhodovat, jenomže postrádají určité jistoty, kterých se dostává zaměstnancům. Řeč je například o pravidelné mzdě, a to i v případě nemoci nebo odchodu na mateřskou/rodičovskou dovolenou. Zároveň jsou vystaveni nezanedbatelnému stresu, protože musí shánět zakázky a pečovat o klienty. Chyba je může vyjít velmi draho. A nedejbože, když více klientů neuhradí včas faktury.

Další negativa úzce souvisí s pracovním prostředím. Jakkoliv je myšlenka na home office lákavá, v praxi má motivaci k soustředěné (a tedy efektivní) práci jen hrstka lidí. Ostatním zase chybí sociální kontakt, což lze do jisté míry vyřešit prací v coworkingových centrech.

A jak se na freelancing versus klasické zaměstnání díváte vy? Dáváte přednost jistému místu, nebo se chystáte přidat k volnonožcům? Chcete-li si přečíst další zajímavé informace k tématu, navštivte blog agenturnizamestnavani.cz, který píše Renáta Šťastná z personální agentury Axial.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

Vedení účetnictví

Výhodné řešení pro vedení účetnictví nabízí společnost Vema. Vyzkoušejte i vy ekonomický systém Ekos.

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.

Levné a reprezentativní sídlo firmy

Potřebujete nové sídlo firmy v Brně, Olomouci nebo Plzni? Využijte výhodné nabídky od OFFICE HOUSE PARTNER.