Finance

Investice do podílových fondů

Peníze by neměly jen tak volně ležet. Naopak by se měly rozmnožovat, což bohužel spořící účty či termínované vklady nezajistí. Úroková míra je velmi malá a není divu, že se stále častěji poohlížíme po výnosnější alternativě. Pokud vás lákají investice, zkuste to s podílovými fondy!

Podílový fond je populární investiční nástroj, který má podobu souboru majetku. Nemá právní subjektivitu a v podstatě jde o jakési sdružení aktiv, které spravují investiční společnosti. Základní jednotkou podílového fondu je podílový list a jeho držitel (investor) se nazývá podílníkem.

Proč se podílové fondy používají?

Důvodů je hned několik. Množství emitovaných podílových listů není omezené a stejně tak i časová působnost fondu. Investor nemusí sledovat vývoj trhů, protože se o jeho majetek stará investiční společnost. Podílové listy lze kdykoliv prodat za tržní cenu.

Výhoda podílových fondů spočívá také v diverzifikaci rizik – fond většinou spravuje širokou škálu aktiv a nastanou-li problémy s jedním cenným papírem, nemusí se výrazně projevit na celé investici. A konečně sdružovací efekt – vzhledem k vysokému kapitálu mohou investoři vydělávat na cenných papírech, které by si jinak (vzhledem k omezenému kapitálu) nemohli nakoupit.

Podílové fondy lze rozdělit do několika kategorií a to na podle

obsahu – např. akciové, dluhopisové, komoditním devizové nebo nemovitostní fondy

investiční strategie – např. teritoriálně zaměřené, sektorové, chráněné nebo dividendové fondy

cílové skupiny investorů – např. mass retail fondy, fondy kvalifikovaných investorů, fondy pro institucionální investory

způsobu řízení – aktivně a pasivně řízené fondy, indexové fondy

Tip: Díky portálu PenízeNavíc.cz můžete podílové fondy porovnávat a sledovat jejich vývoj.

Pozn. autora: Článek má pouze informativní charakter a není přímou nabídkou investic. Pokud vás investování do podílových fondů zaujalo, doporučujeme návštěvu finančního poradce či důkladné studium problematiky. Spoustu informací najdete na výše zmíněném portálu PenízeNavíc.cz.

Notebook domů i na cesty

Potřebujete pracovat doma i na cestách? Výkonný MacBook Pro se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.