Podnikání

Jak často provádět povinné školení řidičů – referentů?

Pokud některý z vašich zaměstnanců používá při výkonu práce automobil, spadá do skupiny řidičů referentů a měl by absolvovat povinné školení řidičů. V podstatě jde o školení bezpečnosti práce (BOZP) na základě zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce v §103 odst. 2.

Legislativa není jednoznačná

Školení řidičů referentů je nutné provádět opakovaně. S ohledem na zákon č. 247/2000 Sb. By mělo probíhat jednou ročně. Pohlíží-li se na školení jako na běžné BOZP, pak lze školení provádět jednou za dva roky a u vedoucích zaměstnanců jednou za tři roky. Zákon bohužel nedefinuje povinnost školení řidičů referentů tak přesně jako školení řidičů z povolání, kteří potřebují profesní průkaz.

provoz

Zákon zároveň neupravuje konkrétní podobu školení, a proto se stále více zaměstnavatelů přiklání k online školením. Podstatné je, aby byla účast zaměstnanců prokazatelná. Ověření znalostí musí být prokazatelně zdokumentováno. Zákon však řidičům referentům neukládá povinnost, aby s sebou vozili potvrzení o absolvování školení.

Jaké doklady má mít řidič referent u sebe?

Řidič referent by měl mít o sebe doklady totožné s obyčejným řidičem – řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla („malý techničák“) a doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu („zelená karta“). Řidiči ve věku 60 let a starší musí disponovat dokladem o zdravotní způsobilosti.

Pokud řidič referent cestuje do zahraničí, měl by mít s sebou také potvrzení o užívání firemního vozidla. Vzhledem k tomu, že v dokladech vozidla není uveden jako vlastník, může policie vozidlo zadržet do doby, než se prokáže, že automobil nebyl odcizen. Případným komplikacím zabrání zmíněné potvrzení.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný nástroj pro fakturace online? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

Vedení účetnictví

Výhodné řešení pro vedení účetnictví nabízí společnost Vema. Vyzkoušejte i vy ekonomický systém Ekos.

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.

Levné a reprezentativní sídlo firmy

Potřebujete nové sídlo firmy v Brně, Olomouci nebo Plzni? Využijte výhodné nabídky od OFFICE HOUSE PARTNER.