Jak na vymáhání neproplacených faktur?

Dělají vám vrásky neproplacené faktury a přemýšlíte nad tím, že se začnete s dlužníky soudit? Máte na to právo. Vznik dluhu se datuje okamžikem uplynutí lhůty pro zaplacení, tedy dnem po splatnosti faktury (směnky, nájemného apod.). Na dlužníka si můžete došlápnout všemi zákonnými prostředky, nicméně existují i metody, které jsou v některých případech efektivnější než případný soudný spor. Napadlo vás někdy, že se můžete obrátit na inkasní agenturu?

Nevýhody vymáhání faktur soudní cestou

Pokud to s vašim firemním cash flow nevypadá dobře, pravděpodobně nebudete ze soudního poplatku ve výši 4 % z žalované částky příliš nadšení. V praxi můžete zaplatit i několik desítek tisíc s tím, že své peníze nikdy neuvidíte. Zadarmo není ani spolupráce s právníkem a v případě nesporných pohledávek je drahý právnický servis zbytečný. A co se týče případné exekuce dlužníka – dojde-li exekutor k závěru, že dlužníkovi nemůže nic zabavit, zaplatíte mu minimální odměnu a navrch náklady spojené s exekucí.

Proč se obrátit na inkasní agenturu?

Vymáhání pohledávek inkasní agenturou funguje na jiném principu. Nebudete platit poplatky předem, ale pouze provizi z částky, kterou se agentuře podaří z dlužníka dostat. Je tedy v jejím zájmu, aby byla úspěšná – v opačném případě bude pracovat zdarma. Výše provize se obvykle pohybuje mezi 20 – 30 %, ale v praxi záleží na stáří pohledávky a obtížnosti jejího vymožení. Inkasní agentury používají prověřené metody, které dlužníky motivují k rychlému vypořádání závazků. Kontakt probíhá telefonicky, písemně a především osobně. Vše probíhá v souladu se zákony a vždy se můžete spolehnout na individuální přístup. Úspěšnost vymožení pohledávky inkasní agenturou je velmi vysoká a celý proces je obvykle mnohem kratší než soud. Inkasní agenturu můžete navíc kontaktovat i s požadavkem na vymožení velmi malé částky (cca od 1000 Kč).

Publikováno: 25. 08. 2014

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: vymáhání faktur