Zajímavosti

Jak zvládnout syndrom vyhoření?

Začíná to docela nevinně. Pracujete a snažíte se, aby výsledek stál za to. Přesto trpíte pocitem, že se „to“ nedá zvládnout a že vaše snaha není adekvátně ohodnocena. Následuje pocit „nestíhání“ a ztráta systému. V další fázi se dostaví úzkost a ve finále ztráta veškerého zájmu. Cítíte se vyčerpaně, unaveně a bez špetky motivace. Ubezpečujeme vás, že nejste líní. Jednoduše jste podlehli syndromu vyhoření. Důležité je, abyste ho podchytili již v zárodku. Zajímá vás, jak mu předejít?

Syndrom vyhoření neboli burnout poprvé popsal H. Fredenberger v roce 1974. Může mít mnoho podob, například ztrátu profesního zájmu nebo osobního zaujetí. Většinou má následující příznaky:

  • jde o psychický stav, prožitek vyčerpání
  • trpí jím především lidé pracující v profesích, v rámci kterých jsou v kontaktu s lidmi a jsou závislí na jejich hodnocení
  • symptomy nejsou jen psychického rázu, ale také sociální a fyzické
  • původcem je chronický stres

Zmíněný chronický stres způsobuje nadměrné pracovní vytížení společně s problémy v osobním životě a dalšími faktory. V podstatě jde o výsledek nerovnováhy mezi profesním očekávání a realitou, respektive mezi ideály a skutečností.

Psychické zdraví jde ruku v ruce s fyzičkou

Dle odborníků může být v psychické pohodě jen ten, kdo nezanedbává svou tělesnou stránku. Tím však nemají na mysli pravidelné sportování (i když i to působí příznivě), jako spíše strádání organismu. Nedodáte-li mu všechny potřebné látky, jednoduše nebude fungovat tak, jak má. Zamyslete se nad tím, zda vaše životospráva a jídelníček odpovídají standardům.

Mohou vám pomoct doplňky stravy

Jak tedy podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a udržet funkci oběhového systému? Mezi populární pomocníky patří doplňky stravy s Reishi. Za exotický názvem však nehledejte nic jiného než Lesklokorku lesklou – houbu z čeledi chorošotvarých.

Lesklokorka leská má detoxikační a antioxidační účinky, posiluje imunitní systém a slouží jako prevence proti rakovině. Mimo to snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zmírňuje astma a užívá se také na snížení vyrovnání krevního tlaku. A aby toho nebylo málo, úspěšně se používá při léčbě i prevenci kardiovaskulárních chorob.

Z houby se vyrábí celá řada doplňků stravy, které jsou obohaceny i o další látky. Za zmínku stojí produkt Reishi od známého českého výrobce Naturvita. Obsahuje také vitamín C a zinek, které se podílí na ochraně buněk před oxidativním stresem (způsobují ho volné kyslíkové radikály v tkáních) a přispívají k výraznému snížení únavy a vyčerpání.

Doplňky stravy vám skutečně mohou pomoct ke znovunabytí rovnováhy. Posílíte-li svůj imunitní systém, budete se cítit mnohem lépe. Vzhledem k nízké ceně to rozhodně stojí za vyzkoušení.

reishi

Máte se syndromem vyhoření vlastní zkušenosti? Podělte se o ně v rámci diskuze!

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.