Kdo spoří, má za tři. Jak na to?

Lidé, kteří si dlouhodobě spoří a mají k dispozici „železnou rezervu“, spí mnohem klidněji než ostatní. Ačkoliv si to většinou nepřipouštíme, rozpočet může nabourat i zdánlivě nepodstatná položka – stačí, když se musí řešit v nevhodnou dobu, případně se drobnějších výdajů nakupí více. Jednou z možností, jak se z takové situace dostat, je rychlá půjčka, ale ta je poměrně drahá. Proto je vhodné myslet dopředu a začít spořit již nyní. Třeba tak, že si otevřete spořicí účet.

Kdo si může otevřít spořicí účet?

Pokud vás napadlo, že si začnete tvořit finanční rezervu na speciálním účtu, máme pro vás dobrou zprávu. Banky nemají žádné zvláštní požadavky a umožňují spoření na spořicím účtu takřka každému. Jedinou podmínkou může být minimální výše vkladu, ovšem ta se pohybuje řádově ve stokorunách. Ať už vaše volba padne na spořicí, nebo termínovaný účet, v obou případech nešlápnete vedle. Raději nepočítejte s vysokým výnosem – zhodnocení je mnohem nižší než v případě akcií, podílových fondů či jiných investic, ale na druhou stranu se obejdete bez znalostí finančního trhu a zkušeností s investováním.

Možnost, jak ochránit své peníze

Máte obavy z případného krachu bankovní společnosti, u které si budete spořit? Nebylo by jistější spoření pod polštář? Strach není na místě, protože všechny banky musí ze zákona pojistit vklady až do výše 100 000 eur včetně případných úroků. Ke krachu navíc dochází jen zřídkakdy. Jestliže k něčemu takového přeci jen dojde, Garanční systém finančního trhu zajistí, abyste své vklady dostali zpátky.

Začněte šetřit, rezerva se rychle zvětší

Jak vytvořit finanční rezervu, když vaše příjmy nejsou o nic větší než výdaje? Pak vám nezbude, než se naučit lépe zacházet s penězi. Podle odborníků je optimální rezerva v min. výši alespoň šestinásobku celkového příjmu domácnosti. Rezervu poměrně snadno vytvoříte snížením výdajů. Ačkoliv se vám to nyní možná jeví jako nereálné, brzy zjistíte, že jde o poměrně jednoduchý a velmi efektivní způsob. Konkrétně lze tisíce až desítky tisíc ušetřit na energiích či na nakupování – stačí využívat cashback portály, slevové kupony a srovnávače. V případě pravidelného a dlouhodobého šetření vás ušetřená částka příjemně překvapí. Možností, jak v rámci každodenního provozu domácnosti ušetřit, je samozřejmě mnohem více. Například za vodu (opatření, jak snížit spotřebu, je víc než dost), za telefonování (změna tarifu...), s především tak, že si vždy důkladně promyslíte, zda určitou věc opravdu potřebujete. Ušetřené peníze byste měli vložit na oddělený účet – budete s nimi moct disponovat, ale nebude vás to tak lákat. Díky finanční rezervě pomine zbytečný stres z nečekaných výdajů. A to za to trochu odříkání a základní opatření stojí, nebo ne? Spoustu dalších tipů najdete na https://financer.com/cz/sporeni/.

Publikováno: 10. 03. 2018

Kategorie: Finance

Autor: admin

Tagy: jak spořit | spoření | spořicí účet