Půjčky a úvěry

Kontokorent nebo kreditní karta – který z produktů představuje lepší finanční rezervu?

Finanční rezerva, která by byla neustále k dispozici, by se jistě hodila i vám. V podstatě máte hned dvě možnosti a to úvěr vázaný ke kreditní kartě, nebo přečerpání běžného účtu známé jako kontokorent. Oba nestandardní úvěry mají svá pro a proti a zatímco kreditka nabízí bezúročné období, kontokorentní úvěr kontruje nižší úrokovou sazbou. Tím ovšem specifika zmíněných úvěrových produktů teprve začínají a my vám pomůžeme vybrat ten správný.

Kontokorent je součástí běžného účtu, na který vám standardně chodí výplata a většina bank vám ho zřídí bezplatně a to ve výši kolem 1,5 násobku vašich průměrných měsíčních příjmů (např. kontokorent ČS se pohybuje ve výši 5 000 Kč až 100 tis. Kč). Největší výhodou je možnost využití prostředků při platbách kartou i výběru hotovosti a to bez jakéhokoliv postihu. Roční úroková sazba se pohybuje mezi 15 až 20 procenty a banka si účtuje poplatky pouze za dny, kdy klient peníze skutečně využil. Jediné riziko představuje situace, kdy uživatel nesplatí danou částku v termínu – v takovém případě totiž banka účet zablokuje.

V rámci kontokorentu však naštěstí stačí jednou ročně nárazově vložit celou půjčenou částku a na druhý den ji opětovně vybrat. Kontokorent se navíc automaticky splácí s příchozích plateb a chodí-li vám pravidelně na účet částka, která pokryje výši dluhu, nemusíte se zablokování obávat.

A jak je to s kreditní kartou? Tu banky s oblibou prezentují jako perfektní nástroj pro nakupování, protože často nabízí slevy u vybraných obchodníků a další bonusy. V takovém případě se platba kreditní kartou může vyplatit, ale jen za předpokladu, že využijete zmíněné bezúročné období. Nevrátíte-li peníze včas, počítejte s úroky kolem 20 %. Počítejte také s tím, že se bezúročné období nevztahuje na výběr z bankomatu a jeho konec si budete muset ohlídat sami – banka vás na něj neupozorní.

Jak zní verdikt? Která půjčka je lepší jako finanční rezerva? Rozhodněte se na základě toho, k jakému účelu budete peníze potřebovat. Neobejdete-li se bez hotovosti a chcete-li úvěr splatit jednou za rok, zvolte kontokorent. Budete-li provádět bezhotovostní platby a stihnete-li vypůjčené prostředky vrátit do dvou měsíců, vyplatí se vám kreditní karta.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.