Máte už ve své sbírce mince ke 100. výroční vzniku československé měny?

Nemusíte být vlastencem, a přesto neodoláte. Pokud jste čekali na vhodnou příležitost k rozšíření své sbírky zlatých mincí, máte jedinečnou šanci. Obohaťte ji o další kousek, tentokrát vyražený ke 100. výročí vzniku české měny. Konkrétně o dukát s menšími rozměry než mince ČNB, což jej činí finančně dostupnějším. Pokud zatím zlaté mince nesbíráte, ale zaujala vás myšlenka uložení volných finančních prostředků do zlata, berte to jako znamení. Která jiná mince by měla stát na začátku sbírky než dukát reprezentující vznik československé měny? Československá koruna byla ve své době silnou a velmi stabilní měnou – stala se jedním z hlavních stavebních kamenů mladého, ekonomicky úspěšného státu. Brzy se dokonce stala zlatou měnou o hodnotě 0,04458 gramů ryzího zlata.

Specifikace

Rašínův dukát vydává Pražská mincovna jako sadu zlatého dukátu a stříbrného odražku. Autorem sádrového modelu a realizátorem ryteckých úprav je Tomáš Lamač. Průměr dukátu činí 20 mm, hmotnosti kovů jsou 3,49 g (zlato) a 4 g (stříbro). Mince má hladkou hranu a v „proof“ provedení se vyrobí v nákladu 1000 ks. [gallery columns="2" link="none" size="full" ids="3744,3743"] Přízvisko „prof“ označuje špičkovou kvalitu. Jedná se o způsob povrchové úpravy v nejvyšší jakosti. Mince se razí ručně leštěnými razidly a výsledkem jsou zrcadlově lesklé plochy a jejich kontrast s matnými částmi. Aby nedošlo k poškození dokonalého povrchu, je důležité minci uchovat v ochranné kapsli.
Mohlo by vás zajímat, že dukát identického formátu a vysoké ryzosti byl stanoven českým králem a římským císařem Karlem IV. Způsob ražby má u nás již 700 let dlouhou tradici.

Jak zlatá mince k výroční české měny vypadá?

Lícní strana odkazuje na významného československého politika a ekonoma Aloise Rašína. Kromě jeho portrétu se na ní nachází opis s jeho jménem a nápisem „PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÝ MINISTR FINANCÍ“. Rubové straně vévodí český lev, který byl k vidění na první československé státovce. Na opisu stojí „100 LET ČESKOSLOVENSKÉ MĚNY“ a ve spodní části roky 1919 a 2019 oddělené oválem s písmeny PMI (výrobní značka Pražské mincovny). Pokud se vám dukát líbí a nemůžete z něj odtrhnout oči, příliš dlouho neváhejte a objednejte si ho na zlate-mince.cz. Tisíc kusů se rozprodá velmi rychle.

Publikováno: 08. 03. 2019

Kategorie: Finance

Autor: admin