Podnikání

Přemýšlíte o vlastní firmě? Přečtěte si o jejích výhodách!

Možná si pohráváte s myšlenkou přechodu živnosti na právnickou osobu, ale nejste si jistí, jaké výhody vám podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným přinese. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás přehledné srovnání.

Mezi největší pozitiva společnosti s ručením omezeným je způsob ručení. Podnikání na živnostenský list s sebou nese riziko ručením vlastním majetkem a to v jeho plném rozsahu. V případě s.r.o. však společníci ručí pouze do výše základního kapitálu (min. základní kapitál je v současné době 200 000 Kč). Pokud se firma dostane do existenčních potíží, nemusíte se bát, že přijdete o svůj majetek.

Dalším argumentem pro založení firmy je její důvěryhodnost, která úzce souvisí právě se zmíněným způsobem ručení. Živnostník může v obchodních partnerech vzbudit pocit nedůvěry a pochybnosti o tom, že v případě potíží nedostojí svých závazků. S.r.o. v tomto ohledu působí mnohem seriózněji, protože ručí výší základního kapitálu. Z tohoto důvodu se OSVČ nemohou účastnit veřejných výběrových řízení.

Podstatnou výhodou je i budování brandu. Živnostník je povinen podnikat pod svým vlastním jménem a příjmením, případně pak dodatkem. Společnost může vyvíjet aktivitu pod libovolným názvem a je jednoduše převoditelná. Její hodnota se v průběhu času zvyšuje a lze ji kdykoliv prodat nebo přenechat dalším generacím. V případě OSVČ veškerá podnikatelská historie končí v momentě zrušení živnostenského oprávnění.

Založení s.r.o. se vyplatí také z hlediska lepší daňové optimalizace. Daním se sice nevyhnete tak a nebudete moct využít paušální zdanění, ale vše nasvědčuje tomu, že to živnostníci v budoucnu nebudou mít tak jednoduché jako doposud. Právnické osoby jsou v současné době povinny odvádět daň z příjmu (19 %) a případně daň ze zisku (15%).

Pokud jste došli k závěru, že se vám přechod na s.r.o. vyplatí, nezpomeňte si přečíst užitečné informace o jejím založení. Najdete je na zalozenifirmysro.cz.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.