Podnikání

Průmysl 4.0: Automatizace je pro firmy další logický krok. Ohrozí zaměstnance?

Termín Průmysl 4.0 se v poslední době skloňuje stále častěji. Tzv. čtvrtá průmyslová revoluce již několik let probíhá především v sousedním Německu, ale pozvolna se usazuje i ve velkých českých výrobních podnicích. Podstatou jsou digitalizace a automatizace – procesy, jejichž cílem je efektivnější výroba a snížení významu lidského faktoru. Jaký má reálný přínos pro firmy a jak v budoucnu ovlivní pracovní trh?

Po mechanizaci následuje automatizace

Automatizací v průmyslu je myšlena zejména implementace moderních zařízení (regulátory, počítače, snímače…) a zavádění efektivních procesů, jejichž cílem je celkové zkvalitnění činnosti. Největší rozdíl oproti mechanizaci je nižší potřeba člověka – práci odvádí stroje, což minimalizuje riziko selhání lidského faktoru.

Ačkoliv digitalizace a automatizace v průmyslu vyvolávají dojem, že v podniku nenajdou uplatnění téměř žádní zaměstnanci, v praxi půjde spíše o transformaci pozic. Jednoduché a opakující se úkony skutečně zvládnou linky a nebudou zapotřebí pracovníci s nízkým stupněm kvalifikace. Na druhou stranu dojde k vytvoření nových pracovních míst s důrazem na vyšší technickou kvalifikaci.

Koho se čtvrtá průmyslová revoluce týká?

Automatizaci se v budoucnu nevyhne téměř žádný obor. Firmy, které si budou chtít zachovat konkurenceschopnost, budou muset do modernizace výrobních závodů investovat. V současné době se automatizace nejvíce týká strojírenského, chemického, farmaceutického, potravinářského, těžkého či papírenského průmyslu.

Pokud vás automatizace zaujala a rádi byste se o ní dozvěděli podrobnější informace a konkrétní přínos pro vaší firmu, obraťte se na specialisty ze společnosti Aplaus. Odborníci na řídící systémy působí v oboru již od roku 1994 a používají špičková zařízení značek SIEMENS, ABB, UNITRONICS, OEZ, MOELLER, OMRON, FINDER, RITTAL a WAGO.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný Macbook 12 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný nástroj pro fakturace online? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

Možné řešení mzdové agendy

Výhodné řešení pro zpracování mezd nabízí společnosti Vema. Ušetřete i vy za mzdovou účetní!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Snadné řízení a plánování výroby ve vaší společnosti vám umožní program Altus Vario.

Levné a reprezentativní sídlo firmy

Potřebujete nové sídlo společnosti v Olomouci, Brně nebo Plzni? Využijte výhodné nabídky od OFFICE HOUSE PARTNER.