Podnikání

S.r.o. za korunu aneb ZOK se blíží

Chcete vlastní společnost s ručením omezeným, ale nedisponujete dostatečným množstvím finančních prostředků, které musíte složit co by základní kapitál? Nevadí, existuje hned několik způsobů, jak zákon „obejít“. Můžete si nechat založit firmu na klíč s tím, že základní kapitál splatí prostředník, který za vás vyřídí veškeré administrativní úkoly, případně koupi již hotovou společnost – takzvanou ready made s.r.o. Nebo jen jednoduše počkáte do 1.ledna 2014 a založíte společnost se základním kapitálem ve výši 1 Kč.

Pokud se o dění ve světě podnikání příliš nezajímáte, možná jste nabyli domu, že si z vás děláme legraci. Neděláme. 1.ledna 2014 totiž vstoupí v platnost nový zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích (ZOK), který má nahradit stávající obchodní zákoník. Úzce specializovaný zákon slouží k vymezení právních vztahů u obchodních společností a družstev a snížení minimální výše základního kapitálu na jednu jedinou korunu je zřejmě nejkomunikovanější změnou vůbec. Odpadá také povinnost ho do pěti let splatit.

Zákonodárci se k radikálnímu snížení výše vkladu rozhodli na základě skutečnosti, že že základní kapitál neplnil to, k čemu byl primárně určen, tedy nechránil věřitele. Podle zákona společnost nemusí udržovat majetek v jeho hodnotě a v praxi šlo pouze o nezbytnou formalitu. Nyní bude zájmy věřitelů chránit zákon o obchodních korporacích a to zvýšenou odpovědností jednatelů či ustanoveními o správě majetku.

Další významné změny se týkají uvolnění právní úpravy obchodních podílů – podle společenské smlouvy bude moci vzniknout několik druhů podílů a s nimi spjaty specifická práva a povinnosti. Bude-li to ve společenské smlouvě uvedeno, bude moci jeden společník vlastnit větší počet rozličných podílů. K převodu podílu na osobu stojící mimo společnost už navíc nebude třeba souhlas valné hromady, tedy za předpokladu, že tuto možnost nevyloučí dodatek ve smlouvě.

ZOK má inspiraci v právní úpravě obchodních korporací některých evropských, ale i mimo evropských států a nejrůznějšími úpravami obchodního práva. Měl by napomoci k výraznému zjednodušení zakládání společností, respektive i k zprůhlednění celého procesu. Zákon se ovšem dotkne také stávajících společností a to především takzvanými donucovacími ustanoveními, kterým se musí společnost chtě nechtě přizpůsobit. Zajímají-li vás podrobnosti, poraďte se s odborníky ze smartcompanies.cz.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.