Umíte si vybrat tu správnou půjčku?

Rozhodli jste se, že se vydáte k některému z bankovních či nebankovních věřitelů s žádostí o půjčku, ale nejste si jistí, pro který produkt se rozhodnout? Výběr půjčky není radno uspěchat a je na místě mu věnovat dostatek času. Budete-li dbát na několik praktických tipů, které jsme pro vás připravili, ušetříte si spoustu starostí a samozřejmě i peněz. Tady je máte.

Ujasněte si, na co chcete půjčit

Předtím, než vyplníte online formulář, zavoláte na linku nebo navštívíte pobočku, zvažte, jakým způsobem finanční prostředky využijete. Potřebujete peníze na podnikatelské účely, koupi automobilu či rekonstrukci bydlení? Nebo je byste je rádi rovnoměrně rozdělili na několik částí a každou z nich využili úplně jinak? Finanční produkty se pomyslně dělí na účelové a neúčelové a obecně platí, že výhodněji vychází právě první varianta. Tedy půjčky, které lze využít pouze specifickým způsobem, který přesně vymezují smluví podmínky. Řečeno polopatě, hypotéka či půjčka na bydlení se pro financování nákladů spojené s koupí či rekonstrukcí bydlení hodí mnohem víc než neúčelová nebankovní půjčka. Nepodléhejte proto vidině lehce získaných peněz a raději se zaměřte na produkty, které jsou postaveny na míru vašim momentálním potřebám. Někteří věřitelé dokonce nabízí šikovné účelové půjčky, které lze z části využít na cokoliv (např. Podnikatelská rychlá půjčka od Reiffeisenbank). Ty představují mnohem výhodnější řešení, než striktně neúčelové úvěry, v rámci kterých se zbytečně přeplatíte na poplatcích a úrokovém navýšení.

Bankovní není vždy výhodnější aneb nezapomeňte srovnávat

Tvrzení, že jsou bankovní půjčky vždy vždy výhodnější než konkurenční produkty z nebankovního sektoru, je do jisté míry zavádějící. Některé z předních nebankovních institucí (Cetelem, Home Credit...) mají v portfoliu spotřebitelské úvěry, které jsou za jistých okolností výhodnější než ty, které vám nabídne banka. Nenechte se proto zmást na první pohled nižší úrokovou sazbou a využijte porovnání půjček. Úrokové navýšení se mění v závislosti na době splatnosti půjčky a mnoho nebankovních půjček vychází v konečném propočtu (je třeba zohlednit nejen úroky, ale také celou řadu poplatků) lépe než ty bankovní.