Volných pracovních míst je dost. Problém tkví v tom, že je neumíme hledat.

Média nás neustále masírují negativními zprávami, které upozorňují na vzrůstající nezaměstnanost. Počet lidí, kteří nemohou najít práci, je prý rok od roku vyšší, ale jak je to ve skutečnosti? Opravdu je hledání práce tak náročné, nebo problém tkví v něčem úplně jiném? Patříte mezi čerstvé absolventy a nemůžete najít atraktivní pracovní pozici? Dali jste výpověď v zaměstnání, které vás nenaplňovalo a poohlížíte se po něčem lepším? Prozradíme vám, jak postupovat.

Nezapomeňte se registrovat na ÚP

Práce bylo, je a bude dost, nicméně nesmíte čekat, že vám nabídky budou padat do klína a naopak vám nezbude, než jim vyjít vstříc. Vaše první kroky by měly směřovat na nejbližší úřad práce, který vám může hledání nového zaměstnání výrazně usnadnit. Pokud vám úředník nenabídne vysněný job, nezoufejte. V každém případě se vyhnete platbě zdravotního a sociálního pojištění a v rámci prvních měsíců dostanete příspěvek na podporu v nezaměstnanosti (za předpokladu, že jste před nástupem na ÚP alespoň 12 měsíců soustavně vykonávali výdělečnou činnost a odváděli příspěvek na důchodové pojištění a státní politiku nezaměstnanosti). A i tyto peníze v době bez stabilního příjmu přijdou vhod, nebo ne?

Neupínejte se na své bydliště a hledejte práci i v jiných lokalitách

Pokud vám nevadí, že místo výkonu vaší budoucí práce nebude v místě vašeho bydliště, nezapomeňte zkontrolovat volná pracovní místa ČR, které jsou k mání v rámci jiných lokalit. Ucelenou nabídku najdete na portálu www.upcr.info, kde je v současné době více než 10 000 nabídek. Mimo jiné zde najdete praktické tipy, které vám hledání práce výrazně usnadní. Dozvíte se i to, jak napsat kvalitní životopis, neboť i on má na rozhodnutí budoucího zaměstnavatele významný vliv. Pokud v průběhu prvního měsíce nenarazíte na volná pracovní místa, které by odpovídaly vašim představám, neklesejte na mysli. Naopak se zamyslete nad tím, zda máte dostatečnou kvalifikaci a v opačném případě kývněte na nabídku rekvalifikačních kurzů. Jsou zdarma a vaše šance na lepší práci se díky nim diametrálně zvýší.

Chcete si vypomoct půjčkou? Buďte obezřetní

Nezaměstnaní často obrací každou korunu a i vy se můžete dostat do dočasně nepříznivé finanční situace. Rozhodnete-li se ji řešit prostřednictvím půjčky, neukvapujte se a přizvěte si na pomoc půjčkorádce. Na zmíněném portálu najdete spoustu důležitých informací a doporučení, kterými byste se měli při výběru půjčky řídit. Bylo by nepříjemné zjistit, že jste sice dostali skvělou práci, ale většina budoucího platu ještě nějakou dobu poputuje na umoření nevhodně zvoleného úvěru. Foto: sxc.hu