Zajímavosti

Nenechte si věšet bulíky na nos a zorientujte se v novém zákoníku práce

Zdá se vám, že váš zaměstnavatel nehraje fér a žádá po vás něco, co není součástí vaší pracovní náplně? Zdráhá se vám vyplatit mzdu a vymlouvá se na to, že má ještě dost času? A co teprve dovolená? Víte vůbec, kdy na ni máte nárok?

Zákony se mění, co bylo platné loni, nemusí platit letos

Spousta otázek, na které většina z nás neumí přesně odpovědět. Určité povědomí o paragrafech které se týkají pracovního poměru, sice máme, ale málokdo z nás zná zákoník práce nazpaměť. A ačkoliv by se nám někdy přesné znění některých zákonů hodilo, málokomu se chce s sebou do práce vláčet s těžkou knihou. Jednotlivé zákony se navíc rok od roku mění a jejich nová interpretace je často úplně jiná. Se zákoníkem, který byl vydán loni, si proto můžete tak akorát zatopit.

Zákoník práce 2013 najdete na webu

Úplné znění zákoníků práce je naštěstí dostupné online. Službu provozuje známý portál centrum.cz a kromě zákoníku práce na webu najdete také obchodní a občanský zákoník, živnostenský zákon a spoustu dalších zákonů, se kterými byste se mohli dostat do křížku.

Zákoník práce v roce 2013 je na webu kompletní a to včetně příloh a přechodných ustanovení. Najdete v něm odpovědi na všechny výše zmíněné otázky a samozřejmě i znění § 52, který se týká výpovědi. Pokud vám zaměstnavatel suše oznámil, že příští týden už nemusíte do práce, nezapomeňte si ho nastudovat.

Všechny části zákoníku si můžete stáhnout v PDF (ke čtení dokumentů *.PDF slouží aplikace Acrobat Reader, která je zcela zdarma) a mít aktuální znění zákonů neustále u sebe, i když zrovna nebudete mít přístup k internetu. Online zákoník jistě ocení také zaměstnavatelé, jejichž „vychytralí“ zaměstnanci se ze zákona snaží vytěžit více než umožňuje.

Skvělý pomocník pro každý den

Potřebujete pracovat v kanceláři i na cestách? Výkonný iPhone XS Max se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný nástroj pro fakturace online? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

Vedení účetnictví

Výhodné řešení pro vedení účetnictví nabízí společnost Vema. Vyzkoušejte i vy ekonomický systém Ekos.

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

ERP pro efektivnější podnikání

Moderní podnikový ERP software Altus Vario vám pomůže s úspěšným rozvojem vašeho podnikání.

Levné a reprezentativní sídlo firmy

Potřebujete nové sídlo firmy v Brně, Olomouci nebo Plzni? Využijte výhodné nabídky od OFFICE HOUSE PARTNER.