Ani za kvalitní program není třeba platit raketu

Obsah článku:
  1. Software zdarma
  2. Oč běží?
Koupit si pořádné dělo znamená mimo jiné velké náklady. Hardware je v současné době velmi drahý, zvláště ten špičkový. Problém však je, že počítač potřebuje k normálnímu chodu také software. A ten, světe div se, rovněž nemívá zrovna lákavou cenu. Naštěstí existují různé možnosti, jak si ho levnější udělat. A ne, není potřeba dělat cokoliv nezákonného. Free verze či druhotné licence jsou naopak naprosto legální.

Software zdarma

Nejprve se zaměříme na software zdarma. Obecně se dá říci, že každý placený program má nějakou svou free alternativu. Ty jsou běžně dostupné na internetu a dají se snadno stáhnout z oficiálních stránek. Problém je, že na takových programech dělají mnohem menší týmy než na těch placených. Kvůli tomu mohou trpět mnoha neduhy a většinou nemají ani zdaleka tak dobrou technickou podporu, jako je tomu u placeného softwaru. Pracovat se tedy s nimi dá, ovšem v omezené míře. Navíc často nejsou uživatelsky příliš přístupné, takže průměrný člověk, který chce jen rozjet své oblíbené hry, případně surfovat po internetu, má často smůlu. I to je důvod, proč jsou drahé programy typu Microsoft 365 pro jednotlivce stále tak poptávané. Naštěstí není nutné Microsoft 365 pro rodiny nebo jednotlivce kupovat za plnou cenu. Bohatě stačí mít ho ve formě druhotné licence.

Oč běží?

Druhotná licence je stejně legální jako ta běžná. Jedná se v podstatě o použitý software, nejčastěji pocházející z vyřazených korporátních strojů. Použité programy nejsou, na rozdíl od hardwaru, nijak opotřebované, takže se nikdo nemusí bát jejich případné nestability. Druhotné licence byly znovu zakoupeny, tentokrát za nižší cenu, než byla ta původní, a znovu dány do prodeje. Samozřejmě opět za menší peníze. Takto lze legálně získat za pár stovek programy, které běžně stojí třeba i několik tisícovek.

Publikováno: 25. 07. 2022

Kategorie: Finance

Autor: admin