Podnikání

Automatizace mění průmysl. Měli bychom se bát vysoké nezaměstnanosti?

Jakým směrem směřuje naprostá většina průmyslových oborů? K automatizaci – procesu, který z pohledu industrializace představuje další pomyslný krok po mechanizaci. Zatímco v rámci mechanizace došlo k nahrazení lidského faktoru při stereotypní či velmi namáhavé práci, automatizace jde ještě dál. Automaty vykonávají předem definované úkoly, a to obvykle za použití AI (umělé inteligence).

V souvislosti s automatizací logicky přijde řeč na fenomén zvaný Průmysl 4.0. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce totiž spočívá právě v implementaci zařízení, která zajistí značnou část výrobního procesu bez zásahu pracovníků. Logicky se nabízí otázka, zda v důsledku zavedení automatizovaných linek nebudou podniky ve velkém propouštět. Mohla by snad nastat extrémní nezaměstnanost?

Důsledkem automatizace nebude kolaps, ale změna pracovního trhu

Nástup automatizace rozhodně nezpůsobí, že lidé přijdou o práci. Dojde sice ke zrušení některých nekvalifikovaných pozic – tuto práci zastanou automatické výrobní linky, ale zároveň vzniknou zcela nové, kvalifikovanější profese.

Experti odhadují, že v během několika dalších dekád dojde k postupnému zrušení cca 40 % pracovních míst. Automatizace však bude probíhat postupně a z počátku se bude týkat pouze velkých podniků. Nejvýrazněji se projeví u linkové výroby, pro kterou jsou typické opakované postupy. Automobilky i jiné podniky používají řídící systémy již dnes a usilovně se snaží o automatizaci dalších procesů.

Automatizace může výrazně pomoct také při výrobě individuálních výrobků se specifickými parametry. Alfou a omegou bude využití 3D tiskáren, které momentálně zažívají ohromný boom.

Chcete automatizovat, ale nevíte, jak začít?

Pokud máte pocit, že by automatizace prospěla i vašemu podniku, obraťte se na odborníky ze společnosti Aplaus. Rádi vám poradí a v případě vyprojektují PLC řídící systémy na míru. Další info najdete na aplaus.cz.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Tablet domů i na cesty

Potřebujete pracovat doma i na cestách? Výkonný iPad Pro se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

CRM pro efektivnější podnikání

Spolehlivé CRM řešení eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.