Cesta ke změně: Jak na přerod ze zaměstnance v podnikatele?

Každý máme čas od času potřebu nějaké změny. S koncem roku je tato potřeba asi silnější. Rekapitulujeme a bilancujeme. Hodnotíme, co se povedlo, co bylo špatně a co by bylo dobré změnit. Určitě všichni nosíme v hlavě spousty věcí, u nichž máme pocit, že jsou třeba přehodnotit. Některá rozhodnutí jsou, řekněme, „kosmetická“, jiná však velmi zásadní. Najednou si uvědomíme, že bychom v životě možná chtěli zkusit něco jiného. Tak se nebojme přijmout výzvu a začněme si plnit své sny. Zásadním rozhodnutím je zcela jistě změna zaměstnání – o to víc, rozhodneme-li se odejít ze zaměstnaneckého poměru a začneme podnikat. Říká se, že v životě se má zkusit se má všechno, tak proč nezačít realizovat své plány, jejichž koncepty už dlouho leží v nejspodnějším šuplíku pracovního stolu? Než se ale člověk k takovému kroku odhodlá, měl by si zjistit všechny důležité informace. Co si budeme povídat, stěžejní otázkou jsou finance. Ve chvíli, kdy se rozhodneme „jít do toho“, je důležité mít perfektně promyšlený a vypracovaný projekt a k němu zpracovanou finanční rozvahu. Jasná představa o prvotní investici je zkrátka nutnost. Rovněž je vhodné mít připravenou zálohu pro případ, že se činnost nebude vyvíjet tím správným směrem. S podnikáním se nepochybně lépe se začíná těm, kteří mají nějaké úspory a rozjíždějí svůj „byznys“ s čistým štítem. V opačném případě, kdy není možné se na tento finanční základ spolehnout, přichází na řadu půjčky. Nabízí se hned několik možností závisejících na aktuální situaci, možnostech a také na tom, zda jedná o živnostníka nebo o podnikatele, který řídí spolčenost a má odpovědnost za zaměstnance.

Nemáte vlastí zdroj? Zvažte podnikatelskou půjčku

O půjčku na podnikání lze požádat samozřejmě v bance, a to má dané náležitosti. S podanou žádostí je nezbytné doložit další dokumenty, jako daňové přiznání, bezdlužnost k finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Stane se však, že podnikatel nezvládne požadované podklady doložit, či potřebuje finanční prostředky rychle. Potom přichází na řadu nebankovní podnikatelský úvěr, který je dostupnější než bankovní půjčka. V některých případech není nutné dokládat příjem a dokonce ani daňové přiznání. Proces vyřizování je jednodušší a k jeho zajištění není zapotřebí ručitele. Výhodou nebankovní půjčky je rovněž její realizace v hotovosti, případně rychlé odeslání peněz na účet. Účel půjčky se liší dle toho, v jaké fázi se živnostník či firma právě nachází. Na začátku jsou finance využity hlavně na prvotní investice, tedy vytvoření zázemí, pořízení automobilu a strojů anebo na zafinancování reklamy. Později se půjčka hodí na příklad na modernizaci podnikání, nákup nových technologií i k předzásobení se před sezónou; také na udržení pozitivního cash flow, v případě, že podnik nemá dostatek finančních prostředků na nákup materiálu nebo uhrazení svých pohledávek. Většina společností umožňuje podání žádosti on-line, což je velká úspora času zvláště v dnešní uspěchané době. Z pohodlí domova (kanceláře) a třeba s dobrou kávou tak lze buď nastartovat svoji novou životní etapu anebo rozšířit obchodní možnosti stávající firmy.

Kdy začít podnikat?

Kdy je tedy ten správný čas postavit se na vlastní nohy a začít s podnikáním – je to právě Nový rok? Asi záleží na každém z nás. Na konkrétní životní situaci, ve které se nacházíme, a zajisté na našem potenciálu. Dlouhé a obtížné období nařízené celostátní karantény, kdy mnoho firem začíná znovu od začátku, by nás mohlo odradit. Důležitá je ale sebedůvěra a vědomí, že se můžeme opřít o spolehlivé partnery, kteří pomohou, když bude potřeba.

Publikováno: 19. 11. 2021

Kategorie: Finance

Autor: admin