Domů » Daně 2015: Více i méně podstatné změny, které se týkají i vás
Účetnictví

Daně 2015: Více i méně podstatné změny, které se týkají i vás

I letošní rok přinesl řadu novelizací , které se dotkly také segmentu daní. Některé z nich vám představíme v následujících řádcích. Bližší informace vám podá každá kvalitní firma, která poskytuje daňové poradenství.

Transparentní kontrola subjektů za účelem prevence praní špinavých peněz

Praní špinavých peněz a financování terorismu je aktuální téma, kterým se europoslanci zabývají dlouhodobě. Evropský parlament nově akceptoval zákony, v rámci kterých by mělo docházet k lepší kontrole subjektů (podnikatelských i nepodnikatelských) a zprůhlednění transakcí. Jedná se především o realizaci veřejných registrů s informacemi o těchto subjektech, které budou k dispozici finančním orgánů, organizacím i veřejnosti (byť s určitými omezeními). Členské státy jsou povinné akceptovat nová pravidla do stávajícího systému v průběhu následujících dvou let.

Velké změny zákona o dani z nemovitých věcí

Za zmínku stojí také novela zákona o dani z nemovitých věcí, která nabude účinnosti 1.1.2016. V rámci novelizace dojde k upřesnění pojmů jako „stavební pozemek“ a předmětu daně ze staveb a jednotek. Novinkou je zavedení termínu „zdanitelná jednotka“.

Nedílnou součástí novely jsou i podmínky pro osvobození od daně u pozemků ve vlastnictví státu, krajů a obcí. Jedná se o pozemky bez práva stavby.

Další konkretizace podmínek se týká staveb a jednotek sloužící zdravotnickým zařízením a staveb, které získávají energii z biomasy.

Novinky v oblasti investičních pobídek

K novelám, které již účinnost nabyly, patří zákon o investičních pobídkách. Došlo k zavedení nových druhů investičních pobídek a odstranění limitujících překážek. V seznamu podporovaných oblastí najdete zpracovatelský průmysl, centra technologického charakteru a strategických služeb či call centra.

V praxi se změny projeví zvětšením okruhu okresů, které poskytují hmotnou podporu při vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory pro školení a rekvalifikaci nových zaměstnanců. Zároveň došlo k redukci požadovaného počtu nových pracovních místa,zrušení některých omezení a minimalizaci sankcí.

Tip na závěr

Chcete se o legislativních změnách dozvědět další podstatné informace? Obraťte se na odborníky z KempHoogstad – společnosti, která zajišťuje vedení účetnictví a daňové poradenství již od roku 2006. Firmu založili lidé s dlouholetou praxí v renomovaných celosvětových právních a daňových kancelářích. K profesionálním poradcům patří například Filip Dostál nebo Bohdana Pražská, která byla v posledním vydání prestižního katalogu právnických firem Legal 500 zařazena mezi Leading individuals.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha 5 od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový program Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.