Domů » Explozní prach znamená riziko
Podnikání

Explozní prach znamená riziko

Málokdo doma rád utírá prach, který je všude. Když bychom ale jeho likvidaci neřešili, brzy bychom se doma nepohnuli. V průmyslových výrobnách je prachu mnohonásobně více a také představuje velké riziko pro bezpečnost provozu.

Ve všech odvětvích

Doma chceme mít čisto, což je hlavní motivace, proč prach utírat. Nevypadá hezky a působí nepořádně. V průmyslové výrobě se ale prach musí likvidovat nejen z estetických důvodů, ale především proto, aby nedošlo ke vzniku prostředí s rizikem výbuchu a požáru. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu je ve výrobnách nezbytnou součástí provozu pro zajištění bezpečného prostředí. naprosto nezbytná pro bezpečné pracovní prostředí. V souvislosti s výbuchy se mluví častěji o plynu nebo kapalinách, ale o prachu moc ne. Přesto nelze toto riziko ignorovat, o mnoha případech výbuchu uhelného prachu psala i média. Za explozní se však považuje mnoho dalších typů prachu, než jen uhelný. Centrální filtrace musí proto být ve všech provozech, kde při zpracování a výrobě prach vzniká. Dřevozpracující závody, polygrafické provozy, brusírny, automotive a také farmaceutický, chemický a potravinářský průmysl.

Prach z potravinářství

Právě v potravinářském průmyslu je riziko vzniku prostředí s možností výbuchu velké, všechny organické prachy jsou tak považovány za explozní a podle toho se s nimi nakládá. Obilný a senný prach, škroby, mouky, cukry, prášky a mnoho dalších jsou náchylné k vytváření elektrostatického náboje. U některých typů prachu stačí vrstva vysoká jen pouhý jeden milimetr, aby se usazený prach stal nebezpečným. Odsávání explozního prachu je cesta, která zajistí bezpečné a čisté pracoviště bez zbytečných rizik.

Na výbušnost prachu má vliv také stupeň rozmělnění, u některých látek tak může být riziko exploze velmi překvapující. V pevném stavu jsou totiž téměř nehořlavé, například železo nebo hliník. Ve formě prachu jsou však již rizikem.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový HR systém Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.