Domů » Hypotéky zdraží, nájemní bydlení bude opět v kurzu
Půjčky a úvěry

Hypotéky zdraží, nájemní bydlení bude opět v kurzu

house and key with Calculator on wooden background

Bankovní rada České národní banky na začátku listopadu opět, letos již počtvrté, zvýšila základní úrokovou sazbu. Tentokrát o 1,25 procentního bodu na 2,75 %, a tak se dá očekávat rychlá reakce bank a pravděpodobné navýšení sazeb hypotečních úvěrů. Spolu s rostoucími cenami nemovitostí to může mít za následek jen jediné, menší zájem o vlastní bydlení.

To je přitom v Čechách zavedeným standardem jako v málo jiných evropských zemích. Obecná čísla hovoří o tom, že ve vlastním bydlí mezi 70-80 % obyvatel, zbytek je v nájemním bydlení. Za poslední roky se ovšem sen o vlastním bytu či domu mnoha rodinám rozplynul, a to zejména kvůli přísnějším podmínkám pro získání hypotečního úvěru. Ty totiž byly sice levnější, banky ale stále požadují, aby měl žadatel o úvěr k dispozici až 20 % vlastních zdrojů pro financování nemovitosti.

Vezmeme-li v potaz aktuální ceny nemovitostí, máme poměrně jasnou představu o tom, jaký finanční základ by rodiny žádající o úvěr měly mít k dispozici. Zda ho opravdu mají nebo k této podmínce přistupují formou dalšího úvěru, to zůstává otázkou. Avšak dlužit na vícero frontách po dobu desítek let už tolik lukrativní není. Podle statistik bylo přesto během měsíce října sjednáno 10 065 hypotečních úvěrů ve výši 32, 069 miliardy korun. „Zatímco se toto číslo zdá být vysoké a objem poskytnutých hypoték vzrostl, je to spíše znamení rostoucích cen. Zájem o hypotéky však nepatrně klesl a předpokládá se, že tomu tak bude i nadále. O to spíše, pokud budou úrokové sazby dále růst,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která působí v Praze a na Berounsku.

Podle Kindla tak můžeme očekávat, že opět vzroste zájem o nájemní bydlení, které se aktuálně dostalo na původní ceny před koronavirem, někde dokonce vyšší. „U nájmů jsme v loňském roce zaznamenali masivní pokles cen, a to především kvůli přesycení trhu ve větších městech, jako je třeba Praha. V těchto lokalitách se uvolnilo velké množství bytů původně určených na krátkodobý pronájem, které jejich majitelé potřebovali obsadit. Vysoká nabídka tak měla za následek jediné logické řešení, a to právě pokles cen. Nyní je však situace na stejné úrovni jako před dvěma lety a během prvních měsíců nového roku lze očekávat, že se Češi začnou po nájmech opět více dívat,“ dodává Kindl.

Podle něj si teď totiž lidé investici do nemovitosti dvakrát rozmyslí. „Pokud bych měl já osobně nyní kupovat nemovitost, hodně bych rozmýšlel. Ceny jsou v některých lokalitách vyhnané do extrému a zdaleka ne každá koupě je lukrativní. Naopak je velmi vhodná doba k prodeji a pokud plánujete vaši nemovitost poslat dál, neotálel bych. Zdražení hypoték vám v dalších měsících může udělat čáru přes rozpočet a může eliminovat potenciální zájemce,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha 5 od FINEPU jí rozhodně jsou!

Notebook pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný MacBook Pro 14 M2 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Co je to zaručená mzda?

Přečtěte si, jaká je aktuálně zaručená mzda a jaká je i její výše, dle profese.

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.