Domů » Co je to identity and access management a proč ho potřebuje i váš firemní informační systém?
Management

Co je to identity and access management a proč ho potřebuje i váš firemní informační systém?

Využívají-li vaši zaměstnanci firemní informační systém a mnoho přidružených aplikací, pak má administrátor co dělat. Vzhledem k rozmanitým právům jednotlivých uživatelů je v databázi mnoho uživatelských jmen a hesel, což s sebou přináší spoustu komplikací a bezpečnostních problémů. Jejich řešení je přitom poměrně snadné – stačí implementovat tzv. IAM řešení. Získáte díky němu okamžitou kontrolu nad profily všech zaměstnanců a zajistíte, aby se neautorizovaní uživatelé nemohli dostat tam, kde nemají co dělat.

IAM, to je identity and access management. V praxi jde o software, který využívá informace z HR databáze a sjednocuje uživatelské účty zaměstnanců. Každý má pouze jedno uživatelské jméno a heslo, což výrazně ulehčuje správu. Administrátor může z jednoho místa nastavit pravomoci a nemusí zdlouhavě měnit údaje u všech aplikací. Navíc se nestane, že po odchodu zaměstnance z firmy zbudou v systému tzv. mrtvé duše.

Ke sjednocení uživatelských profilů slouží identity manager, ale v praxi je pro zajištění maximální bezpečnosti nezbytná integrace access manageru (proto IAM).

Identity management je systém, který definuje uživatele a jejich oprávnění. Tím by ale proces skončit neměl. V rámci zachování bezpečnosti je nutná neustálá kontrola přístupů do systému nebo jednotlivých aplikací. A právě o to se stará access manager, který zajistí, aby se do systému nedostala neautorizovaná osoba. Umožňuje také vicefaktorovou autentizaci – např. formou SMS zprávy, elektronického certifikátu nebo jinak generovaným kódem.

Výhody IAM řešení v kostce:

  • jedno přístupové jméno a heslo
  • v systému nebudou mrtvé duše
  • centralizovaná správa řízení přístupu do všech aplikací
  • zvýšená bezpečnost

Pokud vás zaujala možnost, jak získat kontrolu nad firemním informačním systémem, obraťte se na IT specialisty ze společnosti newps.cz s.r.o. Mezi jejich nejvýznamnější reference patří práce na projektu Czech POINT nebo spolupráce s operátorem Telefonica Czech Republic a.s. Hravě si poradí i s vašim firemním systémem!

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha 5 od FINEPU jí rozhodně jsou!

Notebook pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný MacBook Pro 14 M2 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Co je to zaručená mzda?

Přečtěte si, jaká je aktuálně zaručená mzda a jaká je i její výše, dle profese.

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.