Domů » Jak probíhá vymáhání pohledávek? Aneb posviťte si na dlužníky, kteří se nemají k placení
Finance

Jak probíhá vymáhání pohledávek? Aneb posviťte si na dlužníky, kteří se nemají k placení

Většinou se zabýváme tím, kde si výhodně půjčit peníze. Ale co když jste se dostali na druhý konec barikády a poskytli jste někomu atraktivní půjčku vy? A jak už to tak bývá, dlužník s úhradou dluhu příliš nepospíchá a vám již dochází trpělivost. Měli byste si to s ním vyřídit pěkně z očí do očí? Zadržte a nepřidělávejte si problémy – za to peníze nestojí, ať už jde o jakoukoliv částku. A pokud dlužních zaplatit nechce, určitě ho k tomu nepřimějete obyčejnými vyhrůžkami nebo dokonce násilím. Lépe uděláte, když se obrátíte na profesionály.

Odborníky máme na mysli některou z renomovaných advokátních kanceláří, která má na vymáhání pohledávek velmi efektivní „páky“. Zajímá vás, jak postupují?

Celý proces začíná vaší poptávkou, ve které specifikujete veškeré okolnosti vzniku pohledávky a připojíte relevantní podklady (objednávka, faktura, směnka, smlouva, komunikaci s dlužníkem…). Advokátní kancelář následně dlužníka prověří a zjistí, zda je vymožení pohledávky reálné. Může se stát, že je předlužen nebo je proti němu vedeno exekuční řízení a jeho majetek se dostal do dražby. V takovém případě budete obeznámení a ušetříte spoustu času i nákladů.

Bude-li se pohledávka jevit jako vymahatelná, podepíšete plnou moc a mandátní smlouvu.

Prvním krokem samotného vymáhání je zaslání výzvy k úhradě. V té je dlužník vyzván, aby dluh dobrovolně uhradil, a to včetně úroků z prodlení, smluvní pokutou apod. Bude-li advokát úspěšný již v této fázi, získáte jistinu v celém rozsahu. Poplatky za služby uhradí dlužník.

Pozor: Uvědomte si, že do stejné situace se můžete dostat i vy, pokud si vezmete půjčku a nebudete ji řádně splácet.

Dlužník však nemusí pohledávku uhradit a může nabídnout smírné řešení věci. V takovém případě advokát sepíše splátkový kalendář nebo zajišťovací směnku.

Neuhradí-li dlužník pohledávku ani poté (příp. nebude dodržovat splátkový kalendář), následuje podání žaloby k soudu nebo rozhodčímu orgánu (byla-li sjednána rozhodčí doložka). Dojde-li k soudnímu řízení, budete muset zaplatiti soudní poplatek ve výši 4 – 5 % z vymáhané částky. Ve většině případů se ale zkušenému advokátovi podaří pohledávku vymoct a k soudnímu jednání nedojde. Pokud přeci jen ano, jeho majetek se dostane do dražby v rámci vymáhání v exekučním řízení.

A co je nejdůležitější? Vy náklady za služby advokátní kanceláře hradit nebudete. Veškeré položky uhradí dlužník.

1 Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Rád bych ještě doplnil skutečnost, že dlužníci, kteří dluží více věřitelům mají možnost vstoupit do insolvence. Pokud už mu insolvence běží a Vy nejste pod ni přihlášen jako věřitel, máte smůlu a pravděpodobně už nic nedostanete. Pokud jste však s někým uzavřel smlouvu ma vymáhání (pozor, o 1.1.2014 je to příkazní smlouva, nikoli mandátní), měli by si úpadek u dotyčné osoby hlídat sami a informovat Vás o tom.

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový HR systém Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.