Domů » Jak probíhá vymáhání pohledávek? Aneb posviťte si na dlužníky, kteří se nemají k placení
Finance

Jak probíhá vymáhání pohledávek? Aneb posviťte si na dlužníky, kteří se nemají k placení

Většinou se zabýváme tím, kde si výhodně půjčit peníze. Ale co když jste se dostali na druhý konec barikády a poskytli jste někomu atraktivní půjčku vy? A jak už to tak bývá, dlužník s úhradou dluhu příliš nepospíchá a vám již dochází trpělivost. Měli byste si to s ním vyřídit pěkně z očí do očí? Zadržte a nepřidělávejte si problémy – za to peníze nestojí, ať už jde o jakoukoliv částku. A pokud dlužních zaplatit nechce, určitě ho k tomu nepřimějete obyčejnými vyhrůžkami nebo dokonce násilím. Lépe uděláte, když se obrátíte na profesionály.

Odborníky máme na mysli některou z renomovaných advokátních kanceláří, která má na vymáhání pohledávek velmi efektivní „páky“. Zajímá vás, jak postupují?

Celý proces začíná vaší poptávkou, ve které specifikujete veškeré okolnosti vzniku pohledávky a připojíte relevantní podklady (objednávka, faktura, směnka, smlouva, komunikaci s dlužníkem…). Advokátní kancelář následně dlužníka prověří a zjistí, zda je vymožení pohledávky reálné. Může se stát, že je předlužen nebo je proti němu vedeno exekuční řízení a jeho majetek se dostal do dražby. V takovém případě budete obeznámení a ušetříte spoustu času i nákladů.

Bude-li se pohledávka jevit jako vymahatelná, podepíšete plnou moc a mandátní smlouvu.

Prvním krokem samotného vymáhání je zaslání výzvy k úhradě. V té je dlužník vyzván, aby dluh dobrovolně uhradil, a to včetně úroků z prodlení, smluvní pokutou apod. Bude-li advokát úspěšný již v této fázi, získáte jistinu v celém rozsahu. Poplatky za služby uhradí dlužník.

Pozor: Uvědomte si, že do stejné situace se můžete dostat i vy, pokud si vezmete půjčku a nebudete ji řádně splácet.

Dlužník však nemusí pohledávku uhradit a může nabídnout smírné řešení věci. V takovém případě advokát sepíše splátkový kalendář nebo zajišťovací směnku.

Neuhradí-li dlužník pohledávku ani poté (příp. nebude dodržovat splátkový kalendář), následuje podání žaloby k soudu nebo rozhodčímu orgánu (byla-li sjednána rozhodčí doložka). Dojde-li k soudnímu řízení, budete muset zaplatiti soudní poplatek ve výši 4 – 5 % z vymáhané částky. Ve většině případů se ale zkušenému advokátovi podaří pohledávku vymoct a k soudnímu jednání nedojde. Pokud přeci jen ano, jeho majetek se dostane do dražby v rámci vymáhání v exekučním řízení.

A co je nejdůležitější? Vy náklady za služby advokátní kanceláře hradit nebudete. Veškeré položky uhradí dlužník.

1 Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Rád bych ještě doplnil skutečnost, že dlužníci, kteří dluží více věřitelům mají možnost vstoupit do insolvence. Pokud už mu insolvence běží a Vy nejste pod ni přihlášen jako věřitel, máte smůlu a pravděpodobně už nic nedostanete. Pokud jste však s někým uzavřel smlouvu ma vymáhání (pozor, o 1.1.2014 je to příkazní smlouva, nikoli mandátní), měli by si úpadek u dotyčné osoby hlídat sami a informovat Vás o tom.

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha 5 od FINEPU jí rozhodně jsou!

Notebook pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný MacBook Pro 14 M2 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Co je to zaručená mzda?

Přečtěte si, jaká je aktuálně zaručená mzda a jaká je i její výše, dle profese.

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.