Zajímavosti

Jak zvládnout syndrom vyhoření?

Začíná to docela nevinně. Pracujete a snažíte se, aby výsledek stál za to. Přesto trpíte pocitem, že se „to“ nedá zvládnout a že vaše snaha není adekvátně ohodnocena. Následuje pocit „nestíhání“ a ztráta systému. V další fázi se dostaví úzkost a ve finále ztráta veškerého zájmu. Cítíte se vyčerpaně, unaveně a bez špetky motivace. Ubezpečujeme vás, že nejste líní. Jednoduše jste podlehli syndromu vyhoření. Důležité je, abyste ho podchytili již v zárodku. Zajímá vás, jak mu předejít?

Syndrom vyhoření neboli burnout poprvé popsal H. Fredenberger v roce 1974. Může mít mnoho podob, například ztrátu profesního zájmu nebo osobního zaujetí. Většinou má následující příznaky:

  • jde o psychický stav, prožitek vyčerpání
  • trpí jím především lidé pracující v profesích, v rámci kterých jsou v kontaktu s lidmi a jsou závislí na jejich hodnocení
  • symptomy nejsou jen psychického rázu, ale také sociální a fyzické
  • původcem je chronický stres

Zmíněný chronický stres způsobuje nadměrné pracovní vytížení společně s problémy v osobním životě a dalšími faktory. V podstatě jde o výsledek nerovnováhy mezi profesním očekávání a realitou, respektive mezi ideály a skutečností.

Psychické zdraví jde ruku v ruce s fyzičkou

Dle odborníků může být v psychické pohodě jen ten, kdo nezanedbává svou tělesnou stránku. Tím však nemají na mysli pravidelné sportování (i když i to působí příznivě), jako spíše strádání organismu. Nedodáte-li mu všechny potřebné látky, jednoduše nebude fungovat tak, jak má. Zamyslete se nad tím, zda vaše životospráva a jídelníček odpovídají standardům.

Mohou vám pomoct doplňky stravy

Jak tedy podpořit přirozenou obranyschopnost organismu a udržet funkci oběhového systému? Mezi populární pomocníky patří doplňky stravy s Reishi. Za exotický názvem však nehledejte nic jiného než Lesklokorku lesklou – houbu z čeledi chorošotvarých.

Lesklokorka leská má detoxikační a antioxidační účinky, posiluje imunitní systém a slouží jako prevence proti rakovině. Mimo to snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zmírňuje astma a užívá se také na snížení vyrovnání krevního tlaku. A aby toho nebylo málo, úspěšně se používá při léčbě i prevenci kardiovaskulárních chorob.

Z houby se vyrábí celá řada doplňků stravy, které jsou obohaceny i o další látky. Za zmínku stojí produkt Reishi od známého českého výrobce Naturvita. Obsahuje také vitamín C a zinek, které se podílí na ochraně buněk před oxidativním stresem (způsobují ho volné kyslíkové radikály v tkáních) a přispívají k výraznému snížení únavy a vyčerpání.

Doplňky stravy vám skutečně mohou pomoct ke znovunabytí rovnováhy. Posílíte-li svůj imunitní systém, budete se cítit mnohem lépe. Vzhledem k nízké ceně to rozhodně stojí za vyzkoušení.

reishi

Máte se syndromem vyhoření vlastní zkušenosti? Podělte se o ně v rámci diskuze!

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Tablet domů i na cesty

Potřebujete pracovat doma i na cestách? Výkonný iPad Pro se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Fakturujte ONLINE!

Hledáte vhodný online nástroj pro fakturace zdarma? Vyzkoušejte bezplatně službu iDoklad! Věříme, že si ji oblíbíte, stejně jako my.

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR!

Chytré investování

Potřebujete poradit s investicemi? Zkušení finanční poradci ze společnosti OVB Allfinanz vám pomohou!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní software pro řízení projektů eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.