Domů » Kontokorent nebo kreditní karta – který z produktů představuje lepší finanční rezervu?
Půjčky a úvěry

Kontokorent nebo kreditní karta – který z produktů představuje lepší finanční rezervu?

Finanční rezerva, která by byla neustále k dispozici, by se jistě hodila i vám. V podstatě máte hned dvě možnosti a to úvěr vázaný ke kreditní kartě, nebo přečerpání běžného účtu známé jako kontokorent. Oba nestandardní úvěry mají svá pro a proti a zatímco kreditka nabízí bezúročné období, kontokorentní úvěr kontruje nižší úrokovou sazbou. Tím ovšem specifika zmíněných úvěrových produktů teprve začínají a my vám pomůžeme vybrat ten správný.

Kontokorent je součástí běžného účtu, na který vám standardně chodí výplata a většina bank vám ho zřídí bezplatně a to ve výši kolem 1,5 násobku vašich průměrných měsíčních příjmů (např. kontokorent ČS se pohybuje ve výši 5 000 Kč až 100 tis. Kč). Největší výhodou je možnost využití prostředků při platbách kartou i výběru hotovosti a to bez jakéhokoliv postihu. Roční úroková sazba se pohybuje mezi 15 až 20 procenty a banka si účtuje poplatky pouze za dny, kdy klient peníze skutečně využil. Jediné riziko představuje situace, kdy uživatel nesplatí danou částku v termínu – v takovém případě totiž banka účet zablokuje.

V rámci kontokorentu však naštěstí stačí jednou ročně nárazově vložit celou půjčenou částku a na druhý den ji opětovně vybrat. Kontokorent se navíc automaticky splácí s příchozích plateb a chodí-li vám pravidelně na účet částka, která pokryje výši dluhu, nemusíte se zablokování obávat.

A jak je to s kreditní kartou? Tu banky s oblibou prezentují jako perfektní nástroj pro nakupování, protože často nabízí slevy u vybraných obchodníků a další bonusy. V takovém případě se platba kreditní kartou může vyplatit, ale jen za předpokladu, že využijete zmíněné bezúročné období. Nevrátíte-li peníze včas, počítejte s úroky kolem 20 %. Počítejte také s tím, že se bezúročné období nevztahuje na výběr z bankomatu a jeho konec si budete muset ohlídat sami – banka vás na něj neupozorní.

Jak zní verdikt? Která půjčka je lepší jako finanční rezerva? Rozhodněte se na základě toho, k jakému účelu budete peníze potřebovat. Neobejdete-li se bez hotovosti a chcete-li úvěr splatit jednou za rok, zvolte kontokorent. Budete-li provádět bezhotovostní platby a stihnete-li vypůjčené prostředky vrátit do dvou měsíců, vyplatí se vám kreditní karta.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha 5 od FINEPU jí rozhodně jsou!

Notebook pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný MacBook Pro 14 M2 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

Co je to zaručená mzda?

Přečtěte si, jaká je aktuálně zaručená mzda a jaká je i její výše, dle profese.

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.