Domů » Prach, který exploduje, není v průmyslu žádnou zvláštností
Zajímavosti

Prach, který exploduje, není v průmyslu žádnou zvláštností

Usazený prach si většinou nespojíme s nebezpečím, ale spíše nepořádkem. V průmyslových provozech může ale usazený prach znamenat velký problém kvůli riziku výbuchu.

Výbušný prach

Pro zajištění bezpečného pracovního prostředí je v provozech a výrobách nutná včasná likvidace prachu a dalších nečistot, což zajišťují filtrační systémy a odsávání prachu. Nejen proto, že pokud by se prach neuklízel, brzy by se přes něj nedalo projít ani používat potřebné stroje, ale také kvůli bezpečnosti. S prachem si většinou žádná rizika nespojujeme, výbušné vlastnosti v nás evokují spíše kapaliny a plyny než prach. U něj si výbuch dokážeme představit jen ve filmu, kdy střelným prachem kovbojové ani padouši nešetřili. Přesto i běžný prach může být rizikem, a to bez ohledu na odvětví průmyslu nebo jeho zaměření. Některé typy prachu už ve vrstvě vysoké pouhý jeden milimetr vytváří prostředí s rizikem požáru nebo výbuchu. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu je tak naprosto nezbytná pro bezpečné prostředí, bez likvidace prachu by byli pracovníci i stroje vystaveni zbytečným rizikům. Mnoho provozů tak má nutnost odsávání prachu ukotveno v interních normách a nařízeních.

Důležitý je stupeň rozmělnění

Každý druh organického prachu se považuje za explozní, tedy všechny typy prachu, které vznikají v potravinářském průmyslu. K vytváření elektrostatického náboje jsou náchylné škroby, mouky, cukry, kakao, senný a obilný prach a další. Nebezpečný je také uhelný prach, který již mnohokrát svou sílu ukázal a nejčastěji se s ním setkáme v elektrárnách a teplárnách. Bezpečný není ani dřevní prach v dřevozpracujících závodech a výrobnách nebo papírenský prach, vznikající při ořezávání papíru v tiskárnách a knihařstvích. Odsávání explozního prachu co nejblíže místu jeho vzniku je tak důležité v každém typu průmyslu, a to i tam, kde bychom žádný problém nečekali. Na výbušnost má totiž vliv i stupeň rozmělnění surovin, proto i prach z hliníku nebo železa může být nebezpečný, přestože v kompaktním stavu se jedná o nehořlavé látky.

O explozním prachu se moc nemluví, spíše jen okrajově, proto i povědomí o jeho nebezpečí není velké. Nutná likvidace prachu se však týká i sléváren, brusíren, dolů nebo třeba oblasti automotive.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový HR systém Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.