Přehledně: Jak vybrat 3D tiskárnu?

O 3D tisku se již několik let píše ve všech pádech. Z technologie, na kterou mnozí hleděli spíše jako na demonstraci možností moderního hardwaru, se stal fenomén. Pokud jste došli k závěru, že by se vám jedna, dvě, nebo třeba více mašinek hodilo, ale netušíte, od čeho se takříkajíc „odpíchnout“, začtěte se do následujících odstavců. Objasníme vám základní fakta, jež byste měli o dané problematice znát. Jedině tak při výběru 3D tiskárny nešlápnete vedle.

K čemu 3D tiskárna slouží?

3D tiskárna umožňuje realizaci trojrozměrných objektů všeho druhu. Je splněným snem designérů, strojařů, ale i malosériových výrobců, kteří si chtějí produkty řešit sami od A do Z. Podstatnou část uživatelské základny pak tvoří nadšenci – ti si z internetu stahují 3D modely a testují, co jejich nová mašinka zvládne. Princip fungování 3D tiskárny je překvapivě jednoduchý. Zařízení obvykle skládá model z roztaveného materiálu postupným horizontálním vrstvením. Než se zaměříte na konkrétní modely, ujasněte si, k jaký účelům budete 3D tiskárnu využívat. Jedině tak předejdete nepříjemném zjištění, že jste si nevybrali správně. Zároveň je vhodné přemýšlet „dopředu“ a nezapomínat, že i velmi kvalitní zařízení může potřebovat servis. Mezi důležitá kritéria proto patří dostupné náhradní díly pro 3D tiskárny.

Kolik jste za 3D tiskárnu ochotni utratit?

Peníze hrají zásadní roli při výběru čehokoliv a v případě 3D tiskárny platí stejná pravidla – za malé peníze nemůžete očekávat spoustu muziky. Nejlevnější zařízení v ceně kolem 3 tisíc korun logicky nezvládají stejné úkony jako řádově dražší modely. Jinými slovy – cena jde ruku v ruce s možnostmi tiskárny. Potřebujete-li tiskárnu, která umí modelovat rozměrné věci nebo je velmi rychlá, připravte se na velkou investici. Výjimkou nejsou cenovky ve statisících až milionech korun. Na druhou stranu platí, že i za rozumné peníze lze získat kvalitní a schopný nástroj pro tvorbu 3D modelů. Příkladem budiž tiskárny z e-shopu sharplayers.cz. Společnost nabízí 3D tisk na zakázku včetně prototypování a současně prodává FDM i SLA tiskárny. V nabídce nechybí ani příslušenství pro 3D tiskárny.

Jaký je rozdíl mezi FDM a SLA?

FDM a SLA jsou dvě nejpoužívanější technologie trojrozměrného tisku. Zařízení typu FDM používají tavený filament a jsou dobrou volbou i pro začátečníky. Tisk je levný a poměrně univerzální. I proto jsou zdaleka nejrozšířenější. Proces výroby probíhá tak, že tiskárna postupně taví tenké vlákno (filament s požadovanými vlastnostmi) a staví z něj výrobek. Rozličné vlastnosti materiálů umožňují volbu barvy, odolnosti, ohebnosti či vodivosti. SLA tiskárny fungují na principu vytvrzování resinu (fotoaktivní pryskyřice). Oproti FDM zvládají drobnější detaily a jsou určeny spíše zkušenějším uživatelům. Tisk probíhá tak, že se tekutá pryskyřice nalije do nádoby, do které je ponořena tisková platforma. Pryskyřice pak reaguje ztvrdnutím na ozařování řízeným světlem. Po vytvrdnutí každé jednotlivé vrstvy se platforma o kousek posune. Výsledkem je perfektní výrobek s hladkým povrchem.

Na jakých parametrech záleží?

Zájemce o 3D tiskárnu by měl promyslet optimální velikost tiskového prostoru (tzn. rozměry podložky a výšku), ale také počet trysek a kvalitu tisku. Levnější zařízení mají trysku jednu, dražší modely více. Kvalita výstupu pak úzce souvisí s tloušťkou vrstvy – čím jsou tenčí, tím je výrobek hezčí. Určitě je moudré porovnat rychlost tisku. Výrobci ji udávají v milimetrech za sekundu a platí, že čím tenčí vrstvy 3D tiskárna nanáší, tím více času potřebuje pro pohyb. Velmi užitečnou funkcí pak může být vyhřívaná podložka. Slouží jako určitá prevence před kroucením objektů při tisku.

Publikováno: 21. 05. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: admin