Domů » Přemýšlíte o vlastní firmě? Přečtěte si o jejích výhodách!
Podnikání

Přemýšlíte o vlastní firmě? Přečtěte si o jejích výhodách!

Možná si pohráváte s myšlenkou přechodu živnosti na právnickou osobu, ale nejste si jistí, jaké výhody vám podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným přinese. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás přehledné srovnání.

Mezi největší pozitiva společnosti s ručením omezeným je způsob ručení. Podnikání na živnostenský list s sebou nese riziko ručením vlastním majetkem a to v jeho plném rozsahu. V případě s.r.o. však společníci ručí pouze do výše základního kapitálu (min. základní kapitál je v současné době 200 000 Kč). Pokud se firma dostane do existenčních potíží, nemusíte se bát, že přijdete o svůj majetek.

Dalším argumentem pro založení firmy je její důvěryhodnost, která úzce souvisí právě se zmíněným způsobem ručení. Živnostník může v obchodních partnerech vzbudit pocit nedůvěry a pochybnosti o tom, že v případě potíží nedostojí svých závazků. S.r.o. v tomto ohledu působí mnohem seriózněji, protože ručí výší základního kapitálu. Z tohoto důvodu se OSVČ nemohou účastnit veřejných výběrových řízení.

Podstatnou výhodou je i budování brandu. Živnostník je povinen podnikat pod svým vlastním jménem a příjmením, případně pak dodatkem. Společnost může vyvíjet aktivitu pod libovolným názvem a je jednoduše převoditelná. Její hodnota se v průběhu času zvyšuje a lze ji kdykoliv prodat nebo přenechat dalším generacím. V případě OSVČ veškerá podnikatelská historie končí v momentě zrušení živnostenského oprávnění.

Založení s.r.o. se vyplatí také z hlediska lepší daňové optimalizace. Daním se sice nevyhnete tak a nebudete moct využít paušální zdanění, ale vše nasvědčuje tomu, že to živnostníci v budoucnu nebudou mít tak jednoduché jako doposud. Právnické osoby jsou v současné době povinny odvádět daň z příjmu (19 %) a případně daň ze zisku (15%).

Pokud jste došli k závěru, že se vám přechod na s.r.o. vyplatí, nezpomeňte si přečíst užitečné informace o jejím založení. Najdete je na zalozenifirmysro.cz.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Notebook pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný MacBook Air se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový HR systém Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM software eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.