Domů » Průmyslová automatizace je v plném proudu. Jaké jsou její výhody?
Podnikání

Průmyslová automatizace je v plném proudu. Jaké jsou její výhody?

Zákeřný čínský virus sice světové hospodářství utlumil, ale pandemie pozvolna utichá a výroba se zanedlouho opět rozjede na plné obrátky. S trochou štěstí bude i dostatek čipů a dalších komponentů, kvůli nimž některé segmenty trpěly více než ty ostatní. Jisté je, že bez automatizované výroby by současná ekonomika nebyla tam, kde je. A očekává se, že v příštích letech význam špičkových technologií opět prudce poroste. Stroje budou nahrazovat lidskou práci v mnohem širším měřítku a automatizace se stane naprosto běžným pojmem.

Přeplněné úřady práce? Spíše rekvalifikace a vyšší platy

Když stroje nahradí lidský faktor, logicky se nabízí otázka, co si počnou lidé, kteří o své pracovní pozice přijdou. Panika však není na místě. Podobná situace se již v nedávné historii naskytla – a poradili jsme si s ní velmi dobře. Na začátku průmyslové revoluce v 19. století lidé ničili stroje v domnění, že díky tomu nepřijdou o práci. A mohli bychom pokračovat až do blízké minulosti, kdy se masivně rozšířily služby poskytované online. Ubylo fyzických kanceláří – zejména cestovních agentur; rekordní růst nezaměstnanosti se ovšem nekonal.

Co se týče automatizace ve výrobě, zcela jistě zapříčiní zánik mnoha pracovních pozic, a to především těch, které spočívají v rutinních a jednodušších úkonech – právě ty totiž mohou efektivně zastat zařízení postavená na míru daného využití. Ale ani ty se neobejdou bez servisní obsluhy – zaměstnanci tudíž dostanou šanci na lépe placený post. Podmínkou bude rekvalifikace.

Nenahraditelné vlastnosti

Cílem automatizace je zvýšení produktivity, a to kombinací nižších výrobních nákladů a vyšších zisků. S automatizovanými výrobními linkami a dalšími zařízeními, které umožňují přesnější provoz, je dosažení takového stavu poměrně snadné. Výrobní stroje a jejích řídící systémy již zvládají i práci s velmi malými komponenty, a to bez ohledu na podmínky.

K předním českým odborníkům na automatizaci v průmyslu patří společnost Aplaus. O její činnosti si můžete přečíst více na aplaus.cz.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový HR systém Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.