Půjčka bez registru: Jak ji správně vybrat a na co si dát pozor?

Do komplikované finanční situace se může dostat každý a mnohdy ji lze vyřešit pouze vhodně zvolenou půjčkou. Ale co když jste se v minulosti dostali do obávaného registru dlužníků? Zřejmě tušíte, že jste si neuváženým jednáním zavřeli dveře k mnoha poskytovatelům. Nemusíte však klesat na mysli, některé nebankovní společnosti nabízí půjčky také klientům, jejichž platební morálka vždy nebyla stoprocentní. Při selekci tzv. půjčky bez registru byste se měli držet určitých pravidel.

Klasická půjčka je vždy výhodnější

Ještě než se pustíte do hledání nejlepší půjčky bez registru, zvažte, zda nemáte i jiné možnosti – například bezúročnou půjčku od příbuzných či přátel. Taková možnost je vždy mnohem šetrnější než jakýkoliv úvěr. Pokud ve svém blízkém okolí nikoho ochotného nemáte nebo jen nechcete riskovat zhoršení vzájemných vztahů v souvislosti s případnými problémy se splácením, pokuste se o vymazání záznamu z registru dlužníků. Důvodem je fakt, že běžný úvěr je vždy výhodnější než půjčka bez registru – pro poskytovatele jsou klienti s dobrým skóringem mnohem bezpečnější a půjčují jim za lepších podmínek. A naopak „špatní“ žadatelé představují riziko, které úvěrové společnost kompenzují vyšší úrokovou sazbu. O rychlé vyřízení půjčky lze usilovat například na uverlevne.cz.

Jak se dostat z registru dlužníků?

Do registru dlužníků můžete „spadnout“ různými způsoby. Příčinou vzniku záznamu nutně nemusí být porušení splátkového kalendáře půjčky, v praxi lze získat nálepku nespolehlivého klienta také kvůli opožděné platbě za energie, telefon apod. Ale jak se z registru dlužníků vymanit a opět získat standardní podmínky pro sjednání půjčky? V prvé řadě zjistěte, ve kterém rejstříku záznam máte. Banky a nebankovní společnosti využívají zejména registr SOLUS. Následují registry BRKI a NRKI. Podrobný postup, jak zažádat o výpis, vždy najdete na stránkách jednotlivých rejstříků. V případě, že úvěrový produkt, kvůli kterému jste se dostali do registru dlužníků, stále splácíte, budete muset na výmaz nějakou dobu počkat. Pokud jste závazky splatili, máte dle směrnice GDPR právo na výmaz. Počítejte s tím, že proces nějakou dobu potrvá.

Jak poznáte nejvýhodnější půjčku bez registru?

Nemůžete jinak a okolnosti vás nakonec dovedly až k výběru půjčky bez registru? Nabízí ji především nebankovní společnosti. Jak se při výběru nespálit? Dodržujte následující pravidla: Spočítejte si, zda vám pravidelný příjem umožňuje bezproblémové splácení. Pokud by vám splátka příliš zatížila rozpočet, o půjčku neusilujte. Pokuste se porovnat co možná nejvíce nabídek. Hlavním parametrem, podle kterého můžete porovnat výhodnost jednotlivých produktů, je RPSN (zahrnuje nejen úrok, ale i další poplatky).

Publikováno: 09. 08. 2020

Kategorie: Finance

Autor: admin