Spoření vs investování? Co je výhodnější?

Spoření a investování patří v posledních letech mezi nejdiskutovanější témata ale i tak si poměrně velká většina lidí myslí, že se jedná o jedno a to samé. To však není pravda a obě varianty mají své plusy a mínusy, se kterými je potřeba dopředu počítat. Která z nich je tedy výhodnější?

Ozbrojte se proti inflaci

Každý z nás už alespoň jednou slyšel o inflaci. Právě ona samotná je hlavním důvodem proč se většina lidí obrací ke spoření nebo investování. Obě tyto varianty totiž dokážou udržet inflaci na uzdě ale i vydělat něco navíc. V případě spoření jde však především o první možnost, a to udržet hodnotu vašich financí. Pokud tedy vložíte své finance do některého ze spořících produktů můžete počítat s mírou zhodnocení mezi 1 až 3 %. Vzhledem k tomu, že již zmíněná inflace často dosahuje stejné míry nedá se počítat s tím, že vám spoření přinese nějaké výdělky.

Kdy je správný čas pro vstup na finanční trhy?

Správným časem kdy začít investovat a vstoupit na finanční trhy je chvíle, kdy se rozhodnete na svých financích vydělávat. Většina investic totiž nabízí mnohem vyšší míru zhodnocení než spoření a je tak možné pomocí něj udržet hodnotu vašich financí, ale i inkasovat zisky. V současnosti však máte velkou výhodu oproti minulým generacím. Investování je teď totiž záležitostí několika minut, přičemž vše můžete vyřídit z pohodlí svého domova online. Jak už to ale bývá nikdy nic není, tak jednoduché, jak sezdá a investování vyžaduje mnohem více než přístup k internetu. Důležitou část úspěchu tvoří i znalosti. Není tak nic jednoduššího než se přihlásit na nejbližší workshop nebo na místo svých financí nejprve investovat trochu času do vyhledávání informací na internetu.

Zhodnocení a riziko jde vždy v ruku v ruce

Jedním z nejdůležitějších pravidel, které si musíte uvědomit před samotnou investicí je propojení mezi mírou zhodnocení a rizikem neboli pravděpodobností, že o investici přijdete. V praxi tak platí, že čím větší je zhodnocení tím vyšší je i riziko a je potřeba důkladně popřemýšlet nad tím kolik si můžete dovolit ztratit. Každý by samozřejmě chtěl projít finančními trhy bez jakékoli ztráty a těšit se pouze z výnosů, ale trhy takto bohužel nefungují. Mezi investicemi tak najdete různé varianty od těch nízkorizikových až po ty nejrizikovější. Pro opatrné jedince jsou tu tak například dluhopisy nebo zlato. Naopak pro dravé investory se nabízí například akcie, které disponují jedním z největších zhodnocení. Druhým nepsaným pravidlem je také diverzifikace neboli rozložení svých investic do různých aktiv, čímž snižujete pravděpodobnost ztráty. To vše však vyžaduje dostatečné znalosti, ale i trochu praxe. I v investování totiž platí pořekadlo, že i mistr tesař se někdy utne.  Pomyslným vítězem je tak bezpochyby investování, které dokáže vaše peníze ochránit a zároveň i zhodnotit. Ne každému však vyhovuje riziko, které přináší a postačí si raději se spořením. Nakonec tak vše záleží na vašich preferencích a finančních možnostech. Nikdy však nezapomínejte na zdravý rozum a nepouštějte se do investic, kterým nerozumíte nebo o nich nemáte dostatek informací.

Publikováno: 29. 04. 2020

Kategorie: Finance

Autor: admin