Ušetřete za energie s Bohemia Energy

V průběhu minulého století jsme se stali na energiích závislí, jako nikdy předtím. Pokrok a inovace si vyžádaly svou daň a momentálně se bez elektřiny, plynu a dalších forem energie neobejdeme. Máte snad za to, že se vás závislost netýká? Vyzkoušejte si to sami. Alespoň na jeden den vypněte pojistky a uvidíte, zda se bude váš život kvalitnější. Pravděpodobně pojistky po několika hodinách zapnete a energie si začnete (byť jen na malý moment) vážit. Celé bydlení je doslova prošpikováno zařízením, které by bez elektřiny zastalo pouze funkci dekorace. Lednička, pračka, myčka, televize, počítač, ale také holící strojek, fén, elektrický kartáček na zuby a další pomocníci, bez kterých si nedokážete představit den.

Poradíme vám, jak ušetřit

Ať se nám to líbí, nebo ne, trend je takový, že sena elektrické energie neustále roste. Chtěli jsme vám ukázat srovnání cen energie před patnácti lety s těmi současnými, ale pro jistotu jsme od toho upustili. Nebudeme vám kazit den a raději vám poradíme, jak na energii ušetřit. Existuje celá řada „zaručených“ způsobů, díky kterým vám v peněžence zůstane o nějakou tu stovku či tisícovku navíc. Pokud však dodržíte podobných zásad několik, můžete ušetřit skutečně zajímavou částku.

Zapomeňte na stand-by režim

Stále více spotřebičů podporuje takzvaný stand-by režim, což není nic jiného, než mód spánku. Spotřebič, který je ve stand-by režimu, není zcela vypnutý. Pouze dřímá a čeká, až ho opět povoláte do otrocké činnosti. Výhoda stand-by režimu spočívá v tom, že nebudete muset čekat několik sekund, než se přístroj zapne. Stačí stisknout tlačítko a můžete pokračovat v činnosti. Jenomže i tento režim vyžaduje (byť nemnoho) energii. Máte-li v domácnosti takových spotřebičů několik, můžete jejich vypínáním ušetřit i několik tisíc korun.

Ušetřit se dá i při vaření

Mezi nejčastější „chyby“, kterých se hospodyňky dopouštějí, je vaření v příliš malých hrncích. Postavíte-li na plotnu hrnec, který má mnohem menší průměr dna, než je velikost plotny, unikne během vaření spoustu tepla. Zároveň dbejte na to, aby byla na hrnci poklička – snížíte spotřebu energie až o 300%. Vody dávejte tolik, kolik je skutečně třeba. Máte-li na výběr, vařte na plynovém hořáku, který je mnohem ekonomičtější, než elektrický. Nemáte přípojku na plyn? Alternativou jsou sporáky s indukční deskou, které jsou také úsporné. Vodu můžete ohřát i ve varné konvici (mnohem rychlejší, tedy i úspornější, než na sporáku) a poté jednoduše vlít do hrnce a pokračovat ve vaření.

Tipy na pečení – věděli jste, že otevřením trouby unikne až 20% tepla? Přitom stačí pravidelně čistit dvířka a sledovat, zda se pokrm připravuje, přes ně. Většina receptů rovněž obsahuje větu typu:“Předehřejte troubu na...“. Zpravidla je to zbytečné, předehřátí vyžadují jen některá speciální těsta. Vypnete-li troubu několik minut před dopečením, můžete využít setrvačnosti tepla a opět ušetřit.

Neperte s jednou ponožkou

Zapínáte často poloprázdnou pračku? Pračka naplněná jediným tričkem spotřebuje téměř stejné množství energie, jako pračka prázdná a proto byste měli kapacitu bubnu využít naplno. Co se teploty praní týče, většinou plně postačí prát na 60°C. Většina bakterií se totiž zničí již při této teplotě. Režim s vyvářkou je až o 50% energeticky náročnější. Není-li vaše prádlo extrémně znečištěné, vynechte předpírku. Extrémním žroutem energie jsou sušičky na prádlo. Mnohem lepší je pověsit vyprané oblečení na sluníčko, které ho vybělí a desinfikuje.

Vyhoďte klasické vláknové žárovky

Vláknové žárovky promění až 90% energie na teplo. To není zrovna efektivní, co říkáte? Mnohem výhodnější jsou úsporné kompaktní zářivky, díky kterým ušetříte až 80% energie. Ještě o stupínek lépe jsou na tom žárovky s technologií LED, kterým, na rozdíl od kompaktních zářivek, nevadí časté zhasínání. Mnoho lidí odrazuje od využívání LED žárovek a kompaktních zářivek pořizovací cena, která je několikanásobně vyšší, než cena "vláknovek". Pomocí jednoduchých výpočtů se však zjistíte, že se vám investice velmi rychle vráti. A to i s úroky.

Výhodné tarify

Moderní spotřebiče můžete nastavit tak, aby se spustily v konkrétní hodinu. Pro vás to znamená jediné – načasujte myčku či pračku tak, aby svou práci odvedly v době, kdy běží výhodnější tarif. Je-li to v noci, nevadí, většina spotřebičů je dobře odhlučněna a vy ani nepoznáte, že jsou v provozu. Pokud výhodný tarif nevyužíváte, zeptejte se svého dodavatele, zda takovou možnost nabízí. Opět vám zůstane v kasičce pár tisícovek navíc.

Změna dodavatele

Český trh je liberalizovaný,což pro vás znamená jediné. Můžete si vybrat z celé řady společností, které se zabývají dodávkou plynu či elektrické energie. Pokud jste s vašim aktuálním dodavatelem nespokojení, není nic jednoduššího, než přejít ke konkurenci, která vám nabídne výhodnější podmínky. Vzhledem k obrovskému množství společností však není jednoduché vybrat skutečně nejlevnější, vy však můžete využít některou z online aplikací pod názvem kalkulačka elektrické energie (případně plynu). Stačí zadat několik nezbytných údajů a vyklikat si podrobné výsledky. Ušetříte tak spoustu hodin, které byste museli věnovat analýze jednotlivých nabídek dodavatelů energií.

Přidejte se k Bohemia Energy

Nechcete-li se spoléhat na novopečené dodavatele energií, u kterých si nemůžete být jistí, že během několika měsíců rapidně nepodraží, obraťte se na společnost Bohemia Energy. Tu založil v roce 2005 Ing. Jiří Písařík a momentálně její služby využívá téměř 400 000 zákazníků. Bohemia Energy je nízkonákladová společnost, která pracuje s nízkými maržemi a nakupuje plyn a elektřinu za výhodnou cenu. Celý název zní Bohemia Energy entity s.r.o. a vedle gigantů, jako je E.ON, skupiny RWE či Pražské plynárenské je jedinou společností, která nabízí plyn i domácnostem. Mezi klienty společnosti Bohemia Energy patří nejen domácnosti, ale také obce. Mezi přednosti patří i přátelský přístup k zákazníkům, kteří s Bohemia Energy získají nadstandartní servis. Více informací naleznete na http://www.bohemia-energy.eu/

Přechod není komplikovaný

Mnoho spotřebitelů odrazuje od přechodu k jinému dodavateli proces, který musí podstoupit. Není se však čeho děsit, v podstatě stačí vypovědět stávající smlouvu a podepsat novou. Pozor, některé společnosti si své zákazníky uvážou na několik let dopředu a je-li to i váš případ, budete muset smluvní podmínky splnit.

Jak sami vidíte, způsobů, díky kterým můžete více, či méně ušetřit za energie, je poměrně dost. Vyjmenovali jsme vám ty nejpodstatnější a pokud zapátráte na webu, pravděpodobně najdete několik dalších tipů. Budete-li však dodržovat alespoň některé z nich, zůstane vám v peněžence o několik tisícovek více. Nebo snad chcete své těžce vydělané peníze odevzdat za energie?