Virtuální kancelář jako ideální řešení nejen pro živnostníky

Zaměstnání, při nichž není potřeba žádná fyzická kancelář, přibývá. Čím dál více profesí může fungovat odkudkoliv, kde je internetové připojení. Platit pronájem drahých prostor je pak zcela zbytečné. Jenže každá firma i živnostník musí mít nějaké sídlo. Čas od času je navíc potřeba kancelář na schůzky s klienty. Nejlepším řešením pro takovou situaci je virtuální sídlo nebo, chcete-li, virtuální kancelář. Zájem o ni mají firmy i živnostníci, pro obě skupiny přináší vlastně ty samé výhody. Pojďme se však na problematiku podívat z pohledu živnostníka.

Sídlo potřebujete už při založení živnosti

Začít pracovat sám na sebe na živnost je lákavé a skoro nic vás to nebude stát. Prohlédnete si druhy živností a pak zajdete na živnostenský úřad, kde se zaregistrujete jako živnostník. Stojí to 1000 Kč nezávisle na tom, kolik oborů si do živnosti necháte zapsat. Jenže tady nastává kámen úrazu. Při zápisu do živnostenského rejstříku po vás budou chtít sídlo. Spousta živnostníků si jako sídlo nechává zapsat adresu svého trvalého bydliště. Nepůsobí to tak blbě, jako když si vlastní adresu zapíšete jako sídlo s.r.o. nebo a.s. Přesto, pokud zákazníci uvidí, že sídlíte v centru Prahy, uděláte na ně úplně jiný dojem než s adresou z nějakého malého města. Připomínáme jenom, že sídlo je veřejně dostupný údaj, který si může kdokoliv dohledat. Zákazníci i partneři.

Pracujte z domova, se zákazníky choďte do kanceláře

Spoustu lidí láká práce na živnostenský list zejména proto, že budou moct pracovat odkudkoliv. Z domova, z kavárny, z pláže, z hor. Nebo také z letiště, vlaku, autobusu, od babičky. Pracovat na živnost totiž často znamená pracovat pořád. Na dovolené, o prázdninách, o víkendu. Na druhou stranu si pak můžete udělat kdykoliv volno. Má to svá pro a proti. Pokud si ale zřídíte virtuální kancelář, pravděpodobně nebudete chtít pracovat z kanceláře. Pro jaké místo se rozhodnete, je jen na vás. Důležité je vědět, že máte možnost si na pár hodin nebo dní měsíčně pronajmout skutečnou kancelář nebo zasedací místnost v budově, kde si zřídíte virtuální sídlo. Drtivá většina společností nabízejících službu virtuální kanceláře tak funguje. Platíte měsíční částku za zapsání sídla, a pokud máte zájem, zaplatíte si jednorázově pronájem místnosti. Díky tomu nemusíte řešit, kam vzít zákazníka či obchodního partnera. Navenek to bude vypadat, jako když sídlíte na perspektivní adrese. "Pronájem" této adresy vás však vyjde na pár stovek korun měsíčně.

Cena se liší podle lokality a služeb

Měsíční cena za virtuální sídlo se pohybuje v řádech stokorun. Záleží na tom, jak moc prestižní adresu požadujete a o které služby stojíte. Například v Praze 9 zaplatíte od 310 Kč měsíčně, v Praze 1 od 630 Kč za měsíc. Za tyto ceny si lze virtuální kancelář pronajmout u společnosti Profi kancelář. Ta zároveň nabízí tři různé balíčky služeb. V tom nejvyšším nabízí i příjem, posílání a skenování pošty, telefonní linku, zdarma místnost pro jednání s úřady a 2 hodiny měsíčně pronájmu zařízené kanceláře v ceně.

I virtuální sídlo se dá vybrat špatně

Virtuální sídla společnosti je možné sehnat i v Brně či v některých menších městech. Do větších měst míří ti, co touží po prestižní adrese. Do menších často živnostníci, jimž jde jen o to mít nějaké sídlo s příležitostným využitím kanceláře. Zajímejte se rovněž o poskytované služby, ať si nevyberete "téměř neexistující" kancelář. Chtějte spolehlivé zázemí, kam budete moct přijít. A na závěr ještě jedno upřesnění. Na virtuálním sídle není vůbec nic nelegálního. Někdy se spekuluje, že v Praze chodí více kontrol na společnosti s virtuálním sídlem, ale pravda to není. Zákon porušovat ničím nebudete.

Publikováno: 30. 08. 2019

Kategorie: Podnikání

Autor: admin