Domů » Zásady BOZP ve školách: 5 základních prvků
Práce

Zásady BOZP ve školách: 5 základních prvků

Školní prostředí je z hlediska BOZP velmi kontrolovaným objektem. Školení zaměstnanců se provádí většinou jednou ročně a nabízí také pohled do praktických událostí a statistik, které již ukazují na možné nedostatky.

Školské prostředí je specifické

Prostředí mateřských, základních, středních a vysokých škol má vždy svá specifika. I zde se provádí pravidelné BOZP školení a přistupuje se k pojmenování a následné minimalizaci vzniku rizik. BOZP a PO je přirozenou součástí každého dne. Velkým pomocníkem je poskytovatel poradenství v oblastech BOZP a PO, firma Extéria, o které se dočtete v referencích a recenzích na internetu.

Vyhledávání a prevence rizik

Podobně jako i na jiných pracovištích, také školská zařízení se musí zabývat vyhledáváním a prevencí vzniku rizikových faktorů v rámci BOZP. Pravidelně se tak například musí kontrolovat stav vybavení školy nebo pracovní podmínky zaměstnanců i studentů a žáků.

Evidence úrazů

Aby bylo možno příště předejít podobné situaci, je potřeba důkladně zaznamenat pracovní úrazy, ke kterým došlo v době vyučování. Samozřejmostí je vyhotovení záznamu o úrazu, nebo také objasnit příčiny, které k úrazu vedly.

Školení všech zaměstnanců

Ještě, než nový zaměstnanec může začít působit na své pozici, je nutné mu zajistit školení BOZP. Zde se seznámí nejen s technickými normami, ale také s předpisy na ochranu života a zdraví, nebo také s hygienickými a protiepidemiologickými předpisy.

Vedení dokumentace

Ředitel školy je povinen vést dokumentaci BOZP. Zde bude zaznamenáno absolvované školení jednotlivých zaměstnanců, kniha úrazů, školní a vnitřní řád, a také například evidence pracovní doby a přesčasů.

Poskytování OOPP

Poskytování osobních ochranných pracovních pomůcek je pro zaměstnavatele povinné. Ochranné brýle, respirátory, zástěry a další pomůcky by mělo ředitelství poskytnout nejen zaměstnancům, ale také studentům a žákům dané vzdělávací instituce.

Zásady BOZP ve školách obsahují i revize strojů a zařízení.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nakopněte podnikání!

Chytré řešení vedení skladu

Pro vedení skladové evidence je ERP systém Money nejlepším řešením.

Investice do nemovitostí

Hledáte zajímavou investici? Nové byty na prodej Praha od FINEPU jí rozhodně jsou!

Tablet pro podnikatele

Potřebujete být online v práci i na cestách? Výkonný iPad Pro 2021 se stane vašim nejlepším pomocníkem!

MZDY A PERSONALISTIKA

Potřebujete efektivní nástroj pro mzdovou problematiku? Využijte spolehlivý mzdový program Vema!

CRM pro efektivnější podnikání

Inovativní CRM v Outlooku eWay-CRM vám pomůže s úspěšným rozvojem podnikání.